W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie poświęcone współpracy międzynarodowej na rzecz upamiętnienia ofiar KL Gusen

21.09.2021

Efektem wieloletniego procesu utrzymania sieci miejsc pamięci na terytorium Rzeczypospolitej, okupowanym w trakcie II wojny, jest wielkie doświadczenie i zdobyta wiedza ekspercka w dziedzinie upamiętnień: począwszy od historyków, archeologów, przez muzeologów, twórców wystaw, konserwatorów miejsc i artefaktów, a na edukatorach, przewodnikach i redaktorach prac naukowych kończąc. Ta wiedza w Polsce istnieje i tą wiedzą i doświadczeniem chętnie się dzielimy – powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin podczas spotkania informacyjnego dla zagranicznych dyplomatów na temat upamiętnienia ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gusen na terenie dzisiejszej Austrii.

Spotkanie poświęcone współpracy międzynarodowej na rzecz upamiętnienia ofiar KL Gusen, fot. Sebastian Indra/MSZ

Wiceminister Sellin przedstawił temat polskich doświadczeń w zakresie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci, podkreślając, że właśnie Polska – w obecnych granicach – jest najtragiczniejszym miejscem, będącym podczas II wojny światowej świadkiem zbrodni, o których trzeba pamiętać.

Holokaust – najstraszniejsza, najbardziej tragiczna zbrodnia, była dokonana na terenie obecnej Polski, poza jednym obozem koło Mińska. Przypomnę kilka nazw niemieckich obozów koncentracyjnych i liczby ofiar: Auschwitz - 1,1 mln ofiar, Bełżec – 0,45 mln ofiar, Treblinka (miejsce zagłady ofiar największego getta w II wojnie światowej - Getta Warszawskiego) – 0,9 mln ofiar, Kulmhof am Ner (były niemiecki Obóz Zagłady w Chełmnie nad Nerem) – 0,25 mln ofiar, Sobibór – 0,18 mln ofiar. Ale też są miejsca zbrodni na polskiej inteligencji, jak Piaśnica czy Palmiry” – przypomniał wiceminister Sellin.

Jednocześnie wiceszef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podkreślił, że polski rząd dba o miejsca, w których znajdują się byłe niemieckie obozy koncentracyjne i miejsca zbrodni, aby pamięć o ich ofiarach nigdy nie zaginęła.

W spotkaniu wziął udział również wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, który podkreślał, że stworzenie międzynarodowego miejsca pamięci w Gusen będzie możliwe dzięki zapewnieniu wpływu państw pochodzenia ofiar na proces decyzyjny, jednak to państwa, na terenie których znajdują się miejsca pamięci, powinny się nimi w sposób godny opiekować.

Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych reprezentujących kraje pochodzenia więźniów i ofiar obozu Gusen, odbyło się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie). Głównym tematem dyskusji było włączenie społeczności międzynarodowej w realizowane obecnie prace nad nową koncepcją upamiętnienia ofiar obozu koncentracyjnego, a także prezentacja polskich postulatów w tej sprawie.

Polska, mając na względzie pamięć o około 70 tysiącach więźniach obozu koncentracyjnego Gusen, z których co najmniej 35 tysięcy zostało zamordowanych lub zmarło na skutek warunków panujących w obozie, oczekuje aby wypracowany został właściwy kształt miejsca pamięci.

Spotkanie w siedzibie Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskich było również okazją dla uczestników wydarzenia do zapoznania się z historią i ekspozycją Mauzoleum. Jest ono przykładem zarówno upamiętnienia martyrologii mieszkańców polskiej wsi podczas II wojny światowej, jak i przykładu architektury pamięci. Dyplomaci złożyli także wspólnie wieniec przy zbiorowej mogile mieszkańców Michniowa zamordowanych przez Niemców w 1943 roku.

Dążenia o godne upamiętnienie ofiar obozu w Gusen

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Gusen powstał w 1940 r. jako filia obozu Mauthausen na terenie dzisiejszej Austrii. W okresie II wojny światowej z około 190 tysięcy osadzonych w systemie obozów Mauthausen-Gusen zamordowanych zostało przeszło 90 tysięcy osób, obywateli co najmniej 26 państw. Polska, w porozumieniu ze środowiskami byłych więźniów oraz władzami innych państw pochodzenia ofiar i we współpracy ze środowiskami lokalnymi, w dialogu z władzami Republiki Austrii, od lat konsekwentnie zabiega, aby doprowadzić do godnego upamiętnienia ofiar obozu Gusen.

W przededniu rocznicy wyzwolenia KL Mauthausen-Gusen minister spraw wewnętrznych Austrii K. Nehammer poinformował, że Republika Austrii wykupiła nieruchomości od dwóch właścicieli na terenie byłego obozu KL Gusen. Kwestia wykupu działek i dalszej rozbudowy miejsca pamięci w Gusen znalazła się w umowie koalicyjnej austriackiego rządu w styczniu 2020 r. To wynik kilkuletnich starań polskich władz, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady RP w Wiedniu, ekspertów, jak również byłych więźniów KL Gusen.

Miejsce pamięci w Michniowie

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie) jest wyjątkowym muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem pamięci narodowej.

Wieś Michniów stanowiła w czasie okupacji oparcie m.in. dla Świętokrzyskich Zgrupowań AK. 12-13 lipca 1943 r. w rezultacie akcji policji i żandarmerii niemieckiej wieś została całkowicie zniszczona. Niemcy zamordowali większość mieszkańców, a ocaleni zostali aresztowani i wywiezieni do KL Auschwitz i innych obozów, w tym Gusen.

Pacyfikacja Michniowa stała się symbolem martyrologii wsi polskich. Uroczystego otwarcia Mauzoleum dokonał Prezydent RP 12 lipca br. w 78. rocznicę pacyfikacji Michniowa.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}