Stanowisko MKIDN ws. manipulacji „Faktu”
07.02.2020
W związku z publikacją dziennika „Fakt” z 7 lutego 2020 r. („Rychtuje sobie pałac za 12 mln zł”) oraz serwisu Fakt.pl pt.( „Gliński wyremontuje pałac za miliony!”), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa informuje, że:
• Publikacja jest kłamliwą manipulacją.
• To obrzydliwy, kolejny polityczny atak niemieckiej gazety na polski rząd.
• W związku z tym MKIDN rozważa podjęcie kroków prawnych wobec wydawcy dziennika „Fakt” i serwisu Fakt.pl.
• Pałac, w którym mieści się siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „zrobili sobie” Czartoryscy w 1760 r.
• Odbudowany po spaleniu w czasie II wojny światowej w latach 1948-49 Pałac jest siedzibą Ministerstwa Kultury od 71 lat.
• Kwota 12,6 mln zł nie dotyczy Pałacu Potockich. Obejmuje ona wszystkie prace remontowe i budowlane, których rozpoczęcie MKiDN planuje w 2020 r., a które będą realizowane przez kilka lat.
• Prace remontowe obejmą przede wszystkim Kamienicę Lanciego (a nie Pałac Potockich, jak kłamliwie podaje „Fakt”) oraz inne lokalizacje MKIDN.
• Informację o zakresie prac remontowych można z łatwością przeczytać w BIP MKIDN
• Decyzja o remoncie zapadła przed 2015 r., za rządów poprzedników obecnego rządu. We wrześniu 2015 r. wybrany został, zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych, wykonawca „dokumentacji koncepcyjno-kosztowej adaptacji na cele biurowe poddasza budynku przy ul. Krakowskie Przedmieście 17”. Od tamtego czasu trwały prace projektowe i uzgodnieniowe z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy w celu pozyskania niezbędnych do rozpoczęcia procesu budowlanego zgód. Obecnie ogłoszono przetarg nieograniczony na wykonanie tych prac.
• Potrzeba kompleksowego remontu kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 (kamienicy Lanciego, a nie Pałacu Potockich, jak kłamliwie podaje Fakt) wynika ze stanu technicznego budynku, który od czasu odbudowy po II wojnie światowej (czyli od 71 lat) nie był poddany remontowi generalnemu.
• W ramach prac remontowych planowana jest adaptacja nieużytkowego poddasza kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 17, co pozwoli ograniczyć koszty wynajmu pomieszczeń w innych lokalizacjach. Powstaną tam również niezbędne pomieszczenia techniczne. Do tej pory poddasze pozostało niezagospodarowane.
• Remontu wymagają także m.in. instalacje elektryczne, sanitarne, teletechniczne, instalacje sygnalizacji pożaru, monitoringu, antywłamaniowe. Konieczne jest też całościowe dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych (zgodnie z przepisami o dostępności) oraz do obowiązujących przepisów BHP i przeciwpożarowych.
• Przewidujemy, że remont potrwa ok. 2 lat.
• Gabinet i biuro wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego pozostanie w dotychczasowym miejscu. Gabinet ministra, rzeczywiście reprezentacyjny, został „wyrychtowany” przez jego poprzedników jeszcze w czasach PRL i pełni swoją funkcję od kilkudziesięciu lat.
• Realizacja procesów remontowo-budowlanych w Ministerstwie należy do statutowych zadań Biura Dyrektora Generalnego, a nie ministra.
Dodatkowo wyjaśniamy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako Zamawiający w rozumieniu ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, na etapie wszczęcia postępowania ma prawo, nie obowiązek, upublicznić szacunkową wartość zamówienia. W postępowaniu, które zostało wszczęte w dniu 31 stycznia bieżącego roku, Zamawiający zrezygnował z podania takiej informacji. Udostępniając mediom wartość nawet części zamówienia przed upływem terminu składania ofert, Zamawiający musiałby podać ją również wszystkim Wykonawcom w celu zachowania konkurencyjności, a na aktualnym etapie postępowania nie zamierza ujawniać powyższej informacji. MKIDN zadeklarowało udzielenie odpowiedzi na to pytanie niezwłocznie po otwarciu ofert w prowadzonym postępowaniu.