Sympozjum „Pomniki Niepodległości” z udziałem wiceminister kultury
18.02.2019
- Polska może być krajem nowoczesnym, ale jednocześnie powinniśmy zachować pamiątki przeszłości – powiedziała Podsekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin podczas sympozjum o pomnikach niepodległości, które odbyło się w poniedziałek. W sympozjum zorganizowanym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, uczestniczyli także: Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Magdalena Dajnowicz, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz metropolita białostocki ksiądz arcybiskup dr Tadeusz Wojda.
Wiceminister Magdalena Gawin przypomniała, że w 2019 r. kwota z budżetu dla konserwatora zabytków na ratowanie zabytków w województwie podlaskim wynosi 2 mln zł, podczas gdy w 2018 r. było to 270 tys. zł.
- Polska może być nowoczesnym krajem, bardzo nowoczesnym, ale jednocześnie powinniśmy zachować pamiątki przeszłości. Te właśnie zabytki, te drewniane, które może dzisiaj nie wyglądają ładnie, które wydaje się, że powinny przeminąć razem z czasami, w których je budowano, powinny zostać. Bardzo liczę na to, że właściciele, zarządcy tych obiektów będą składali wnioski (o dotacje na renowacje) – powiedziała Generalny Konserwator Zabytków.
W ocenie wiceminister Gawin, województwo podlaskie jest regionem, gdzie zachowały się autentyczne praktyki współżycia ludzi różnych kultur, religii.
- To jest dla nas też bardzo ważne, że na Podlasiu pozostała materialna i duchowa pamiątka I Rzeczypospolitej – powiedziała podczas sympozjum wiceminister kultury Magdalena Gawin.
Podczas sympozjum zostały wygłoszone referaty: „Bazylika Mniejsza pw. św. Rocha jako pomnik niepodległości w opinii publicznej lat 20-tych XX w.”, „Ksiądz Adam Abramowicz – budowniczy kościoła św. Rocha w Białymstoku”, „Gmachy odrodzonej Rzeczypospolitej. Architektura publiczna miast województwa białostockiego w dwudziestoleciu międzywojennym – zarys problematyki”.