Teatr Wielki w Łodzi dołączył do instytucji współprowadzonych przez MKiDN
28.02.2020
Teatr Wielki w Łodzi współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo łódzkie! Umowę w tej sprawie podpisali 28 lutego br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Dzięki umowie scena zyska dodatkowe 3,1 mln zł oraz lepszy dostęp do środków inwestycyjnych i dotacji MKiDN.
To szczęśliwy dzień dla łódzkiej kultury, bo finalizujemy to, do czego zobowiązaliśmy się z panem marszałkiem woj. łódzkiego jakiś czas temu. Podpisujemy umowę o współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Teatru Wielkiego w Łodzi. To znaczy, że ta instytucja będzie miała dodatkowe wsparcie dla swojego rozwoju - 3, 1 mln zł" - podkreślił minister kultury podczas uroczystości podpisania umowy w siedzibie teatru.
Jak zaznaczył, potrzeby łódzkiej sceny operowej są duże i - wspólnie z marszałkiem - resort kultury będzie je od teraz kolejno realizował.
Takie momenty są ważne, ponieważ zbieramy się uroczyście i mówimy o czymś dla nas ważnym. To okazja, by podziękować wszystkim tym, dzięki którym możemy być w tym miejscu - organizatorom, pracownikom. Instytucje, które - ujmując to trochę nieładnie - bierzemy na współprowadzenie, mają wielki potencjał, który trzeba jeszcze bardziej uwolnić i zdynamizować, które mają znaczenie także ponadregionalne - tak jak Teatr Wielki w Łodzi" - mówił.
Zdaniem wicepremiera, żadna wspólnota polityczna czy lokalna nie może rozwijać się bez rozwoju kultury. "Jak mówił Churchill - po co prowadzilibyśmy wojny, jeżeli nie mielibyśmy mieć swojej kultury? To w dużej mierze sens naszego życia - zaznaczył.
Minister kultury dodał, że współprowadzenie instytucji kultury przez MKiDN to nie tylko jej większy budżet, ale także lepszy dostęp do środków inwestycyjnych ministerstwa oraz dotacji celowych np. na wyjazdy, premiery. Umowa o współprowadzeniu Teatru Wielkiego w Łodzi została zawarta do 2022 roku.
Teatr Wielki jest trzecią placówką w Łodzi - po Teatrze Muzycznym i Filharmonii - którą będzie współprowadzony i współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Staramy się - zwiększając budżet ministerstwa o olbrzymią sumę - przeznaczać to sprawiedliwie na różne instytucje kultury, także dla pracowników kultury. Zwiększyliśmy także możliwości zarobkowania, przywracając w praktyce odpis podatkowy dla artystów. W ubiegłym roku o 10 proc. zwiększyliśmy pensje w muzeach. Pracownicy kultury zarabiają w Polsce bardzo skromnie, a naszym obowiązkiem jest dbanie, by te warunki pracy były lepsze - to udaje się zrobić" - mówił w Łodzi minister kultury.
Jako państwo (...) jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zwiększać i uatrakcyjniać ofertę instytucji kultury. Możemy być szczęśliwi, że dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, mądrej pracy osób za to odpowiedzialnych mamy polski budżet na tyle zwiększony, że mamy możliwość powiększenia o ponad 30 mld nakładów na ochronę zdrowia, ale także o ponad 1 mld nakładów na kulturę. Myślę, że to proporcje właściwe" - podkreślił wicepremier Gliński.
Teatr Wielki w Łodzi to druga pod względem wielkości scena w Polsce i jednocześnie jedna z największych w Europie. Warunki techniczne pozwalają na wystawienie najbardziej skomplikowanych widowisk, koncertów i zorganizowanie innych wydarzeń kulturalnych. Dzięki znakomitym premierom (do chwili obecnej było ich ok. 350) Teatr Wielki w Łodzi w krótkim czasie stał się czołową sceną operową w kraju, co było możliwe dzięki wielkiemu potencjałowi artystycznemu jego poszczególnych zespołów i solistów, ale także poprzez talent twórców spektakli.
Teatr Wielki w Łodzi
Teatr Wielki w Łodzi jest artystycznym kontynuatorem powstałej w 1954 Opery Łódzkiej. Utworzony w 1966 roku pod nazwą Teatr Wielki w Łodzi już w 1967 roku w nowym gmachu przy placu Dąbrowskiego zainicjował swoją działalność artystyczną pod dyrekcją Stanisława Piotrowskiego (dyrektor naczelny) i Zygmunta Latoszewskiego czterema premierami: Halką Moniuszki (19 stycznia 1967), Kniaziem Igorem Borodina, Strasznym dworem Moniuszki i Carmen Bizeta – spektaklami, które na kolejne dziesięciolecia wyznaczyły linię repertuarową i poziom artystyczny najnowocześniejszej wówczas sceny operowo-baletowej w Europie.
Prezentowane tu były wielkie i imponujące inscenizacje operowe, prapremiery światowe dzieł polskich kompozytorów (m.in. Lord Jim, Maria Stuart Twardowskiego i Ubu Rex Pendereckiego), a także realizacje dzieł twórcy dramatu muzycznego Richarda Wagnera (m.in. Tannhäuser, Lohengrin, Walkiria, Holender tułacz).
Od 1968 roku Teatr Wielki jest organizatorem Międzynarodowego Biennale Baletowego (Łódzkie Spotkania Baletowe). W 25. edycjach wystąpiły najważniejsze zespoły baletowe z całego świata, a wśród nich m.in. Balet XX Wieku Maurice Béjarta, Nederlands Dans Theater, Sadler's Wells, Ballet Rambert, Cullberg Ballet, Batsheva Dance Company, Balet Teatru Bolszoj z Moskwy, Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana, The Tokyo Ballet, Sydney Dance Company, a także wszystkie krajowe zespoły baletowe.
Także dziś Teatr proponuje widzom inscenizacje nowoczesne i twórczo oryginalne, jak pierwsza w Łodzi realizacja monumentalnego dzieła Pucciniego Turandot, Samson i DalilaC. Saint-Saensa, czy ostatnio nagradzane spektakle: Tramwaj zwany pożądaniem A. Previna i Człowiek z Manufaktury R. Janiaka.
Od 1 września 2019 roku dyrektorem Teatru Wielkiego w Łodzi jest Dariusz Stachura.