Triumf polskiej kinematografii w Sewilli
16.12.2018
Gratulacje dla twórców i wszystkich osób zaangażowanych w powstanie „Zimnej Wojny” oraz twórców „Jeszcze jednego dnia życia”. To dobra wiadomość dla polskiej kinematografii – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński po ogłoszeniu laureatów Europejskich Nagród Filmowych. – Liczę, że te nagrody będą inspiracją dla kolejnych twórców, a wprowadzane w nowym roku zachęty audiowizualne przyczynią się do tego, że coraz częściej będziemy cieszyć się sukcesami polskich produkcji i koprodukcji – dodał szef resortu kultury.
Pięć europejskich Oskarów dla „Zimnej wojny”
W sobotę wieczorem w Sewilli „Zimna wojna” otrzymała nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu. Europejskie Oscary trafiły także do twórców filmu: Pawła Pawlikowskiego – za scenariusz i reżyserię, Joanny Kulig – za najlepszą rolę kobiecą oraz Jarosława Kamińskiego – za montaż.
„Zimna wojna” to film o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Polsko-brytyjsko-francuski melodramat opowiada o młodej dziewczynie, szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek, i dojrzałym pianiście, jej instruktorze. Akcja filmu, opartego na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, rozgrywa się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W filmie wystąpili m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza. Zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, muzykę skomponował Marcin Masecki.
Zagraniczną promocję filmu współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, który wsparł również produkcję „Zimnej wojny" – m.in. w finalnym momencie, czyli w marcu tego roku.
Nagroda dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego
Nagrodę dla animacji otrzymał „Jeszcze jeden dzień życia” Hiszpana Raula de la Fuente i Polaka Damiana Nenowa – koprodukcja polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańska. Animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu, piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli.
Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.