Upamiętnienie zasłużonego pracownika MKiDN śp. Jacka Milera
19.07.2019
- Śp. Jacek Miler miał misję, z uporem i systematycznie ją realizował. To Jacek Miler często stał za działaniami, które po latach zostały zrealizowane – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas uroczystości nadania imienia Jacka Milera sali konferencyjnej w MKiDN. Zmarły w grudniu ubiegłego roku śp. Jacek Miler był wieloletnim, zasłużonym urzędnikiem resortu kultury. Nadanie imienia Jacka Milera sali konferencyjnej w MKiDN było inicjatywą ministra kultury Piotra Glińskiego. Uroczystość z udziałem rodziny zmarłego, ministra oraz wiceministrów kultury – Jarosława Sellina i Magdaleny Gawin, a także pracowników MKiDN odbyła się 19 lipca.
Data uroczystości została wybrana nieprzypadkowo – 20 lipca Jacek Miler został powołany na stanowisko dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN. Wcześniej kierował Departamentem Dziedzictwa Kulturowego.
„Dobro, które realizował śp. Jacek Miler jest kontynuowane”
- Śp. Jacek Miler miał misję, z uporem i systematycznie ją realizował. To Jacek Miler często stał za działaniami, które po latach zostały zrealizowane. Po jego odejściu udało nam się sprowadzić rzeźby Zamoyskiego do Polski, ale to on od początku wspierał ten projekt, on pierwszy mi o tym powiedział. Stał za wieloma naszymi działaniami, pomysłami, jak chociażby powołanie Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, który działa już prawie 2 lata. To dobro, które dla polskiej kultury realizował Jacek Miler i na wschodzie i na Zachodzie jest kontynuowane – podkreślił prof. Piotr Gliński.
- Patron tej sali jest wzorem dla nas wszystkich. Dziękujemy Jackowi Milerowi. Pięknym jest, że państwo polskie może w tak skromny, ale trwały sposób upamiętnić tego wspaniałego urzędnika – dodał minister kultury.
Śp. Jacek Miler
Jacek Miler był osobą wybitnie zasłużoną w upamiętnianiu dziedzictwa kulturowego za granicą, poszerzaniu wiedzy o historii narodu polskiego, a także w budowaniu partnerstwa w zakresie ochrony polskich dóbr kultury poza granicami kraju, zwłaszcza na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Podczas swojej 25-letniej pracy zawodowej w MKiDN doprowadził do powstania polskiej doktryny opieki nad polskim dziedzictwem kulturowym poza krajem i restytucji polskich dóbr kultury utraconych w trakcie II wojny światowej. Był współinicjatorem i koordynatorem utworzenia w 2015 r. Muzeum Josepha Conrada w Berdyczowie oraz w 2017 r. Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence, a także powołania Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”. Jacek Miler był wzorem mądrego i odpowiedzialnego urzędnika państwowego, prawym i dobrym człowiekiem.
Został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.