W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste odsłonięcie nowego upamiętnienia w kwaterze ofiar KL Dachau w Monachium

01.09.2021

„Rewitalizacja tej kwatery jest wyraźnym znakiem, że tragiczne wydarzenia z przeszłości nie zostały zapomniane. Wspólny polsko-niemiecki projekt zakończył się powstaniem nowego, godnego upamiętnienia. Spoczywające tutaj osoby przestały być wreszcie anonimowymi ofiarami wojny. Udało się przywrócić im tożsamość, ich imiona i nazwiska, co pozwala wspominać każdego z nich indywidualnie” – powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin podczas uroczystego otwarcia odnowionej kwatery ofiar niemieckiego nazizmu na cmentarzu Perlacher Forst w Monachium. W kwaterze Ehrenhaim spoczywa 3996 osób wielu narodowości, spośród których 2009 osób to obywatele polscy– więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau.

Uroczyste odsłonięcie nowego upamiętnienia w kwaterze ofiar KL Dachau w Monachium

Cmentarz Perlacher Forst jest największym znajdującym się w Niemczech miejscem pochówku polskich obywateli zamordowanych w okresie II wojny światowej. Dzięki kwerendom archiwalnym przeprowadzonym przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie ustalono nazwiska i liczbę polskich obywateli pochowanych na kwaterze. Końcowym efektem działań, realizowanych wspólnie z niemieckim partnerem – Fundacją „Bawarskie Miejsca Pamięci” - jest ustawienie nowych tablic z imionami i nazwiskami pochowanych oraz tablic informacyjnych.

Budowa upamiętnienia została dofinansowana w ramach programu MKDNiS „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”. W uroczystościach oprócz wiceministra Jarosława Sellina udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Bawarii, konsul generalny Jan M. Malkiewicz oraz monachijska Polonia.

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu złożył również kwiaty w międzynarodowej kwaterze robotników przymusowych oraz na grobach żołnierzy NSZ. Następnie zwiedził teren Miejsca Pamięci Dachau, gdzie upamiętnił Polaków więzionych w tym obozie w czasie II wojny światowej.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Dachau

Obóz funkcjonował w latach 1933-1945. Podczas II wojny światowej najliczniejszą grupę więźniów stanowili Polacy, następnie Rosjanie, Francuzi, Jugosłowianie, Żydzi oraz Czesi. Dotychczas ustalona liczba więźniów z Polski to 40 173 z których 8 332 zginęło.

Dachau był głównym obozem, w którym prześladowano duchownych różnych wyznań, w większości księży katolickich. Więziono tam 2720 duchownych z 20 krajów europejskich, w tym 1780 polskich duchownych. Zginęło 1034 z nich, w tym 868 Polaków. Na cmentarzu Perlacher Forst spoczywa 216 polskich duchownych zamordowanych w Dachau. Siedmiu z nich - Ludwik Roch Gietyngier, Stefan Grelewski, Stanisław Kubski, Emil Schramek, Narcyz Turchan, Michał Woźniak, Antoni Zawistowski - zostało ogłoszonych błogosławionymi przez Kościół katolicki.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}