W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste otwarcie „Mediateki 800-lecia”

14.06.2019

- Cieszę się, że Ministerstwo ma swój skromny udział w powstaniu „Mediateki 800-lecia”. Środki z programu ministra kultury „Infrastruktura kultury” pomogły dokonać zakupu nowoczesnego wyposażenia, umożliwiającego nowoczesną, zgodą ze światowymi standardami aranżację pomieszczeń bibliotecznych – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Magdalena Gawin, podczas wydarzenia wieńczącego ogromny projekt inwestycyjny i zarazem inaugurującego działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w jej nowej siedzibie w Piotrkowie Trybunalskim.

Uroczyste otwarcie „Mediateki 800-lecia” fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prof. Gawin zaznaczyła, że inauguracja działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w nowej siedzibie „ma wymiar symboliczny. Uświadamia nam jak ważne dla kultury i edukacji są biblioteki”.

„To instytucje, budujące pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością, tradycją i nowoczesnością. Biblioteki przechowują a tym samym zachowują dla przyszłych pokoleń dorobek myśli ludzkiej ze wszystkich dziedzin nauki i kultury, stanowią podstawowy ośrodek krzewienia kultury i aktywizacji społecznej lokalnej społeczności” – powiedziała Magdalena Gawin.

Podsekretarz Stanu w MKiDN zwróciła uwagę, że jest to obiekt przystosowany do współczesnych czasów, do potrzeb młodego pokolenia. Przypomniała, że resort prowadzi szereg działań, które mają na celu wzmocnienie i rozwój czytelnictwa w Polsce.

Jak mówiła, ministerstwo szczególną uwagę zwraca na rozwój czytelnictwa w Polsce. "Bez czytania, bez nawyku czytania, który powinien być zakorzeniony przez rodzinę, szkołę a także przez instytucje publiczne, nie jest możliwe funkcjonowanie w nowoczesnych społeczeństwach" – powiedziała.

W programie wydarzenia jest też piotrkowski festiwal nauki i techniki połączony z piknikiem rodzinnym. Zaplanowano m.in.: pokazy doświadczeń fizycznych, konkursy dla dzieci i dorosłych, eksperymenty z ciekłym azotem, pokaz druku przestrzennego oraz eksperymenty naukowe. Przez kilka kolejnych dni grupy zorganizowane będą oprowadzane po obiekcie. Otwarciu obiektu towarzyszyć ma akcja "Podaj książkę" polegająca na ustawieniu korowodu z mieszkańców, który dokonał symbolicznego przeniesienia ostatnich 800 książek ze starej do nowej siedziby książnicy.

O projekcie

Mediateka w Piotrkowie Trybunalskim swoim kształtem nawiązuje do otwartej księgi, a przeszklone ściany utworzyły dwie osie widokowe: na Zamek Królewski i zabytkowe wieże piotrkowskich kościołów. . Zagospodarowano teren wokół budynku. Decyzję o budowie Mediateki podjęto w 2017, roku jubileuszu 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Budowa trzykondygnacyjnego budynku zakończyła się na przełomie 2018/19 roku. Prace trwały 12 miesięcy. Dwa poziomy obiektu przeznaczone są m.in. na bibliotekę z otwartym dostępem do książek, część naukowo-techniczną, kawiarnię, aulę konferencyjną z funkcją sali kinowej oraz powierzchnię wystawową. Jest miejsce zabaw dla dzieci, strefa młodzieżowa, a także czytelnia. Zamontowano wrzutnię na książki, dzięki której będzie można rozliczyć się z wypożyczonej pozycji bez konieczności wchodzenia do obiektu. Powstał podziemny parking na ok. 50 samochodów. Cały obiekt nie posiada żadnych barier architektonicznych. Jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}