Uroczyste otwarcie wystawy „Łączy nas Kazimierz Górski”
02.03.2021
2 marca 2021 r. obchodzimy setną rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego. Obchody jubileuszu zostały objęte patronatem honorowym Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
To ważny dzień dla polskiego sportu - cała Polska świętuje jubileusz 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego - powiedział podczas wernisażu wystawy poświęconej Kazimierzowi Górskiemu w Muzeum Sportu i Turystyki wicepremier prof. Piotr Gliński.
W wernisażu wzięła udział również sekretarz stanu Anna Krupka oraz podopieczni, współpracownicy oraz rodzina Kazimierza Górskiego m.in.: Władysław Żmuda, Lesław Ćmikiewicz, Jerzy Kraska, Andrzej Strejlau i Dariusz Górski.
Kazimierz Górski jakiego pamiętamy był człowiekiem życzliwym i pomocnym. Jako człowiek wybitny cieszył się wielkim autorytetem. Wartości, które wyniósł z domu, raz jeszcze przypominają nam, że sport to nie tylko wysiłek fizyczny, lecz także kwestie moralne. Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co zrobił. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację jubileuszu 100. rocznicy urodzin legendarnego selekcjonera. Dziękuję organizatorom tej wystawy pod jakże trafnym hasłem "Łączy nas Kazimierz Górski" – mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podczas wernisażu.
Wystawa czasowa „Łączy nas Kazimierz Górski” została zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu 100. rocznicy urodzin legendarnego selekcjonera i będzie dostępna dla zwiedzających do 10 września 2021 r. Organizatorem wystawy jest Muzeum Sportu i Turystyki, zaś współorganizatorem - Fundacja Kazimierza Górskiego, której misją jest pielęgnowanie pamięci o wybitnym trenerze.
Główną atrakcją wystawy jest prezentacja medali, które zdobyli polscy piłkarze pod wodzą Kazimierza Górskiego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także koszulki meczowe „Orłów Górskiego” i ich rywali oraz odtworzony gabinet trenera i szatnię, w której jego zawodnicy przygotowywali się do najważniejszych spotkań. W Muzeum Sportu i Turystki odsłonięty został także obraz Bogdana Kuca prezentujący Kazimierza Górskiego i jego biało-czerwoną drużynę.
Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało również program edukacyjny skierowany do młodzieży i grup szkolnych . Zajęcia w ramach programu „Łączy nas Kazimierz Górski” będą odbywały się w formule online, w cyklu 30-minutowych spotkań. Dzięki programowi młodzież pozna sylwetkę najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. W ramach zajęć przypomniane zostaną sukcesy „Orłów Górskiego”, największe medale, sukcesy i zwycięstwa. Słuchacze dowiedzą się o roli sportu lwowskiego w historii Polski, poznają też kontekst historyczny oderwania Lwowa od Polski.
Podczas jubileuszu 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego odbywa się wiele wydarzeń przedstawiających i przypominających dokonania „Trenera Tysiąclecia”. Oto niektóre z nich:
12.12.2020 - PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą "TLK Górski".
26.02.2021
- konferencja prasowa nt. promocji znaczka K. Górskiego
- początek akcji obejmującej całą 19. kolejkę rozgrywek najwyższej ligi przygotowanej przez Ekstraklasę SA. i Fundację. Zawodnicy wszystkich klubów wybiegli na przedmeczowe rozgrzewki w koszulkach upamiętniających wybitnego trenera.
2.03.2021 - dzień urodzin Kazimierza Górskiego:
- msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
- złożenie kwiatów na grobie Państwa Górskich na Cmentarzu Powązkowskim
- rozpoczęcie cyklu audycji o Kazimierzu Górskim na antenie Polskiego Radia
- otwarcie wystawy o Kazimierzu Górskim w Muzeum Sportu i Turystyki
- blok informacyjny o życiu i działalności Kazimierza Górskiego w TVP Sport
4.03.2021 - otwarcie wystawy o K. Górskim w Muzeum Legii Warszawa
24.03.2021 – premiera najnowszej biografii Kazimierza Górskiego pt. "Górski" (Wydawnictwo "Znak")
24.04.2021 - uroczysta gala na cześć K. Górskiego z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz "Orłów Górskiego". Program przygotowuje i zrealizuje TVP.
Kazimierz Górski
Urodzony 2.03.1921 r. we Lwowie Kazimierz Górski był piłkarzem i jednym z najwybitniejszych polskich trenerów piłkarskich w XX wieku. Z reprezentacją Polski sięgnął po mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku (Monachium) oraz wicemistrzostwo na kolejnych Igrzyskach (Montreal 1976). Najbardziej prestiżowym osiągnięciem w karierze trenerskiej Kazimierza Górskiego było zdobycia z polską kadrą III miejsca podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku (RFN). W trakcie swojej przygody z piłką klubową pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Grecji oraz czterokrotnie po Puchar Grecji. W 1960 roku zdobył wicemistrzostwo Polski z Legią Warszawa. W latach 1991-1995 pełnił funkcję prezesa PZPN, a od 1995 roku funkcję honorowego prezesa polskiej federacji piłkarskiej. Zmarł 23.05.2006 r. w wieku 85 lat w Warszawie. 2 czerwca 2006 spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.