Uroczyste wręczenie nominacji na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio
16.08.2021
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje sportowcom, którzy będą reprezentować Polskę podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. W uroczystości wziął udział wicepremier prof. Piotr Gliński, który odebrał przyrzeczenia od reprezentantów Polski. – Gratuluję nominacji reprezentantom Polski na Igrzyska Paraolimpijskie. Sami Państwo wiecie, jak ciężko trzeba pracować, aby osiągnąć status reprezentanta na igrzyska. Podziękowania kieruję także do trenerów, działaczy, ludzi tworzących ruch paraolimpijski w Polsce. Bez ruchu paraolimpijskiego nie byłoby nominacji, wyników, ale także czegoś ważniejszego - waszego uczestnictwa w sporcie – zwrócił się do sportowców wicepremier.
Jesteście świadectwem dla ludzi poszukujących, nie tylko tych z niepełnosprawnościami. Dziękujemy Wam za to świadectwo, pokonywanie trudności i osiąganie czegoś, co wydaje się niemożliwe. Jako przedstawiciel ministerstwa, które ma za zadanie opiekować się polskimi sportowcami, chcę powiedzieć, że zawsze deklarujemy wsparcie Waszych działań. Życzę, abyście przywieźli z Tokio więcej niż 39 medali, bo tyle Polacy zdobyli w Rio de Janeiro – dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
W Pałacu Prezydenckim zjawili się przedstawiciele polskiej reprezentacji paraolimpijskiej, którzy już 24 sierpnia rozpoczną zmagania w Tokio. Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 potrwają do 5 września.
Na Igrzyska Paraolimpijskie do Tokio pojedzie 89 reprezentantów i reprezentantek Polski, którzy rywalizować będą w 12 sportach. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych, multimedalistów paraolimpijskich: paralekkoatleta Maciej Lepiato i parapływaczka Joanna Mendak.
Polacy liczą na powtórkę bądź pobicie wyniku, który nasza reprezentacja osiągnęła na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016) - 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych) i wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji medalowej,a także 63 miejsca punktowane (zajmowane miejsca 4-10).
W dotychczasowej historii startów w letnich igrzyskach paraolimpijskich, począwszy od igrzysk w Niemczech w Heidelbergu (1972), reprezentanci Polski wywalczyli łącznie na igrzyskach paraolimpijskich 729 medali (262 złotych, 259 srebrnych, 208 brązowych). Polacy zajmują również świetne 9. miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów letnich igrzysk paraolimpijskich.
MKDNiS wspiera paraolimpijczyków
MKDNiS przyznaje dla polskich związków sportowych oraz organizacji działających w obszarze sportu wyczynowego osób z niepełnosprawnościami dotacje na realizację przygotowań polskich zawodników do startu w igrzyskach paraolimpijskich. w ramach Programu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa osób niepełnosprawnych oraz Programu dofinansowania ze środków budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy.
W latach 2017-2021 przeznaczono na przygotowania zawodników do letnich igrzysk paraolimpijskich ponad 92 000 000 zł. Polski Komitet Paraolimpijski na udział reprezentacji paraolimpijskiej w igrzyskach (m.in. zakup sprzętu sportowego – stroje reprezentacji, przeloty, transport sprzętu, ubezpieczenie, koszty obsługi) otrzymał ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej środki w wysokości 1 792 319 zł.
Igrzyska Paraolimpijskie
Igrzyska paraolimpijskie to odbywające się co 4 lata, zazwyczaj kilka dni po igrzyskach olimpijskich, zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym. Organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zarówno w sportach letnich, jak i zimowych. Zrodziły się z małego spotkania brytyjskich weteranów II wojny światowej w 1948 roku, aby stać się jednym z największych międzynarodowych wydarzeń sportowych początku XXI wieku. W 1960 r. z inicjatywy sir Ludwiga Guttmanna odbyły się pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie, zaś zimowe w 1976 roku.
Dopuszczalne niepełnosprawności są podzielone na sześć głównych kategorii: po amputacji, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualna, wózek inwalidzki, niewidomi oraz „Les Autres” (dosł. „inni”). Do ostatniej z tych kategorii należą sportowcy z niepełnosprawnością, która nie należy do pozostałych pięciu kategorii.