W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

31.03.2020

29 marca br. odszedł Krzysztof Penderecki – jeden z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów, który potrafił – czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury – nadawać jej wymiar uniwersalny. Pogrążeni w żalu i smutku, ale pełni wdzięczności za pozostawione dziedzictwo – wspaniały dorobek artystyczny, dzieła, które na zawsze pozostaną nieśmiertelne, oddajemy hołd Mistrzowi.

Krzysztof Penderecki fot. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Księga kondolencyjna Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Każdy, kto pragnie osobiście pożegnać Krzysztofa Pendereckiego, może zostawić swój wpis w Księdze kondolencyjnej udostępnionej na stronie Europejskiego Centrum Muzyki, oddając „najwyższy hołd i szacunek Artyście, Wielkiemu Polakowi i Genialnemu Kompozytorowi, którego życie i twórczość stanowią dla nas i dla przyszłych pokoleń wzór niezachwianego dążenia ku najwyższym wartościom”.

Pierwszy wpis do Księgi kondolencyjnej złożył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński:

„W osobie Krzysztofa Pendereckiego żegnam dziś wielką epokę polskiej muzyki. Żegnam wybitnego Artystę, którego wizja muzyki daleko wybiegała w przyszłość. Jego dzieło, wypływające wprost z polskiej kultury i historii, z miejsca, w którym się urodził i dorastał, czerpiące z naszej religii, oparte na wartościach chrześcijańskich, a jednocześnie uniwersalne, dawało słuchaczom przeżycie niezwykłe, wręcz mistyczne. Ale żegnam też - a może przede wszystkim - Krzysztofa Pendereckiego jako dobrego, życzliwego człowieka o znakomitym poczuciu humoru i wielkiej otwartości na ludzi. Będzie mi brakowało naszych rzadkich, acz serdecznych rozmów. Żegnam go jednak z nadzieją, że jego uczniowie będą nieśli pamięć swojego Mistrza i Jego dzieło. Bo przecież dla nich stworzył Europejskie Centrum Muzyki, instytucję, która dopełniła niezwykłego, unikalnego założenia lusławickiego, miejsca, gdzie powstała jeszcze jedna, równa muzycznym, symfonia życia Maestro Pendereckiego - złożona z tysięcy starannie skomponowanych i dobranych drzew, roślin, wśród których wraz z najbliższymi znajdował swój azyl, niezwykłe arboretum. "Exegi monumentum aere peraennius, regalique situ pyramidum altius - Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu, strzelający nad ogrom królewskich piramid". Krzysztof Penderecki zostawił po sobie dzieło skończone, kompletne, spełnione. Cześć Jego Pamięci”

Wpis można złożyć TUTAJ

Hołd estońskich środowisk kulturalnych

Estońskie środowiska kulturalne oraz media szeroko odnotowały śmierć Krzysztofa Pendereckiego. Wybitny estoński kompozytor Arvo Pärt wraz z rodziną i pracownikami Centrum Arvo Pärta w Laulasmaa przekazał na ręce ambasadora RP kondolencje:

„In memoriam Krzysztof Penderecki

Dla kultury Polski i całego świata odejście Krzysztofa Pendereckiego jest ogromną stratą. Przywołując Osobę swojego kolegi i reprezentanta tego samego pokolenia, Arvo Pärt wspomina: „Już w okresie studenckim twórczość Krzysztofa Pendereckiego była dla mnie i wielu młodych kompozytorów wzorem i inspiracją. To właśnie świadomość, że Penderecki już w połowie lat 60. skomponował swoją Pasję według św. Łukasza dodała mi odwagi, kiedy w końcu lat 70., krótko przed opuszczeniem Estonii, przystąpiłem do pracy nad Pasją opartą na Ewangelii Św. Jana. Imię i twórczość Krzysztofa Pendereckiego od samego początku otaczała jakaś niezwykła aura, która sprawiała, że skupiali się wokół niego i inni awangardowi kompozytorzy.”

Zespół Centrum Arvo Pärta składa najszczersze kondolencje. Jesteśmy z Wami w myślach!

Arvo Pärt, Nora Pärt, Immanuel Pärt, Michael Pärt i rodzinna społeczność Centrum Arvo Pärta

Ponadto 31 marca wieczorem w rozgłośni radia publicznego Klassikaraadio odtworzone zostaną dwie audycje poświęcone K. Pendereckiemu: obszerny wywiad przeprowadzony przez dziennikarza Mariusa Petersona w 2007 r. oraz koncert z okazji 80. urodzin mistrza , który odbył się w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w 2013 roku w Warszawie.

Księga kondolencyjna w Krakowie

Urząd Miasta Krakowa także przygotował specjalną księgę kondolencyjną dedykowaną Krzysztofowi Pendereckiemu, który z Krakowem był związany przez całe swoje życie jako krakowianin, Honorowy Obywatel Krakowa, laureat Cracoviae Merenti, absolwent, profesor i wieloletni rektor krakowskiej Akademii Muzycznej.

W tej księdze również złożył swój wpis wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, a także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wpis do krakowskiej księgi można przesyłać na adres www.magiczny.krakow@um.krakow.pl

{"register":{"columns":[]}}