W Święto Niepodległości bądźmy razem
19.10.2018
- W zaledwie rok od powołania Programu Wieloletniego „Niepodległa” udało nam się doprowadzić do sytuacji, w której obchodami stulecia odzyskania niepodległości mogą cieszyć się wszyscy Polacy. Na unikalne wydarzenia zapraszają duże instytucje kultury, jak i niewielkie organizacje lokalne – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wziął udział w konferencji prasowej poświęconej najważniejszym wydarzeniom zaplanowanym w ramach obchodów Święta Niepodległości.
Konferencja odbyła się na stadionie PGE Narodowy, na którym 10 listopada odbędzie się Koncert dla Niepodległej – jedno z trzech największych wydarzeń, oprócz akcji Niepodległa do Hymnu, zachęcającej do ogólnopolskiego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w stolicy
Wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował, że od ubiegłego roku w ramach programu „Niepodległa” zgłoszono ponad 3 800 wydarzeń w całej Polsce.
- Dzisiaj, na 23 dni przed setną rocznicą odzyskania niepodległości, możemy powiedzieć, że potrzeba Polaków na celebrowanie tego święta jest ogromna i cały czas rośnie. Polacy chcą świętować z Niepodległą, a działacze zapraszają nas do wspólnego świętowania przez cały rok – podkreślił wiceminister. - Zaplanowano mnóstwo wydarzeń związanych z celebracją 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na poziomie lokalnym i regionalnym. (...) Bardzo nas to cieszy, bo to znaczy, że praktycznie w każdej gminie jest jakieś wydarzenie, a w każdym powiecie jest tych wydarzeń nawet po kilkanaście.
Wiceszef resortu kultury dodał, że MKiDN w weekend poprzedzający Święto Niepodległości zaprasza przede wszystkim na Koncert dla Niepodległej dedykowany polskiej historii, opowiedzianej przez polskie pieśni i piosenki. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, ale jeśli ktoś nie będzie mógł przyjechać na stadion, to będzie miał możliwość posłuchania bądź obejrzenia go w TVP i Polskim Radiu. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, a transmisja telewizyjna i radiowa o godz. 20.10.
- Myślę, że to będzie wydarzenie przeżywane wspólnie przez miliony Polaków. Kilkadziesiąt utworów powszechnie znanych zaśpiewanych przez znanych artystów, które wszyscy będą mogli śpiewać razem z nimi – dodał wiceminister Sellin.
Wiceszef MKiDN poinformował także, że 11 listopada w południe, po oficjalnych uroczystościach państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, ale i w całej Polsce odbędzie się akcja wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego „Niepodległa do Hymnu”, w którą angażują się organizatorzy obchodów ogólnopolskich i wydarzeń lokalnych. Swój udział potwierdziły również publiczne i komercyjne stacje radiowe. W kalendarium wydarzeń na stronie niepodlegla.gov.pl można wyszukać wszystkie miejsca, w których organizatorzy zaplanowali wspólne śpiewanie hymnu. Już w pierwszym tygodniu zgłoszeń swój udział zgłosiło 65 instytucji i organizacji.
Minister Sellin zaprosił także wszystkich na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, gdzie 11 listopada odbędzie się Festiwal Niepodległa.
- Będziemy w sposób atrakcyjny dla rodzin spacerujących po Krakowskim Przedmieściu opowiadać o naszej historii przez pryzmat pieśni, mody, starych samochodów, powozów, kulinariów i punktów edukacyjnych dedykowanych sześciu ojcom niepodległości. Festiwal będzie trwał od 13 do 21 i w tym czasie będzie można, spacerując po Krakowskim Przedmieściu, poznać kawałek polskiej historii – zachęcał Jarosław Sellin.
Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa okazja do wzięcia udziału we wspólnym i radosnym świętowaniu jednego z najważniejszych dni w historii kraju.