W Warszawie trwa spotkanie gremiów Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
06.02.2020
Naukowcy, politycy i działacze społeczni z ośmiu krajów Europy Środkowej i Wschodniej biorą udział w dorocznym spotkaniu gremiów Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Podczas spotkań omawiane są plany i kierunki rozwoju ESPS w najbliższych latach oraz dotychczasowa działalność instytucji, która ma na celu kształtowanie dialogu wokół historii XX wieku.
Nie ma innego lepszego sposobu na przezwyciężenie różnic w postrzeganiu przeszłości i pogłębienie wiedzy o trudnych momentach historii XX wieku niż współpraca międzynarodowa i pełen szacunku dialog. W obliczu współczesnych debat i wyzwań potrzeba wzmożenia wysiłków na rzecz dialogu na temat pamięci jest niezwykle istotna” – napisał w liście do uczestników spotkania Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin. Wiceminister kultury podkreślił w nim, że „zrodzona z dyskusji związanych z pamięcią o najnowszej historia Sieć wciąż pozostaje żywym i ważnym projektem.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Polska, Niemcy, Węgry, Słowacja i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Albanii, Austrii i Czech. Sekretariat ESPS działa w Warszawie od 2010 roku.
Do najważniejszych długofalowych przedsięwzięć ESPS należy Sympozjum Pamięć Europy, które co roku w innym europejskim mieście gromadzi przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się historią XX wieku. W tym roku spotkanie odbędzie się w dniach 4-6 maja w Tallinnie. W związku z przypadająca w 2018 roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowana została plenerowa wystawa pt. „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-23”, która do tej pory odwiedziła już 6 europejskich miast, a w tym roku prezentowana będzie m.in. w chorwackiej Rijece (Europejska Stolica Kultury 2020), w Tallinnie, a także w sierpniu w Warszawie. Z kolei w listopadzie odbędzie się dziesiąta już edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu „Genealogie Pamięci”, która gromadzi naukowców z całego świata zajmujących się problematyką pamięci i jej związków z różnymi dziedzinami humanistyki.
Szczegóły na temat innych projektów organizowanych przez ESPS: www.enrs.eu