W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy „Droga ku wolności”

07.09.2020

„Polska Solidarność była cudem, ale cudem bardzo ciężko wypracowanym przez Polaków. Mimo naszej krwawej, straszliwej historii wycięcia polskich elit, przetrwaliśmy i potrafiliśmy rozpocząć rozmontowywanie systemu komunistycznego. To jest wielka zasługa nie tylko dla Polski i dla Europy, ale i dla świata” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który na Dworcu Centralnym w Warszawie otworzył  w poniedziałek wystawę „Droga ku wolności”.

Wernisaż wystawy „Droga ku wolności”, fot. Danuta Matloch

Wicepremier zaznaczył, że w 1980 r. w wyniku masowych protestów w całej Polsce i powstania „Solidarności” nastąpiła zmiana jakościowa w myśleniu Polaków.

To Solidarność udowodniła, że można pokonać komunizm. To był potężny zryw – 10 mln ludzi powstało i powiedziało, że się nie zgadza. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na Białorusi – podkreślił Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podziękował także twórcom wystawy – „Tygodnikowi Solidarność” oraz Narodowemu Centrum Kultury.

Dzięki takim inicjatywom jak ta wystawa, ale i wiele innych, które przypominają nam o wydarzeniach tamtych czasów, odzyskujemy pamięć o Solidarności, którą przyćmiły – niesłusznie – inne wydarzenia, np. upadek Muru Berlińskiego. Naszym obowiązkiem jest przypominać, że to Solidarność zapoczątkowała wszystkie zmiany  – podkreślił wicepremier Gliński.

O wystawie

Wystawę „Droga ku wolności" przygotował „Tygodnik Solidarność” we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Przedstawia ona w komiksowej formie przedstawia trudną, powojenną drogę do wolności, którą konsekwentnie podążył polski naród w XX wieku.

Po wojnie Polska została zniewolona przez komunistycznych okupantów, będących kontynuatorami idei rosyjskiego imperializmu, który dławił nasz kraj w wieku XIX. Polacy jednak nie poddali się, walcząc w podziemiu antykomunistycznym, buntując się podczas kolejnych „polskich miesięcy” – pokazując swój sprzeciw podczas poznańskiego czerwca 1956 r., protestów w marcu 1968 r., na Wybrzeżu w 1970 r., w Radomiu, Ursusie, Płocku i innych miastach w 1976 r. Tworzyli podziemną opozycję, która podjęła działania mające na celu przywrócenie demokracji i suwerenności.

Punktem przełomowym była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, gdy w 1979 r., demonstrując „milczącą niezgodę”, Polacy mieli okazję zmierzyć swój potencjał. Obudzony przez Jana Pawła II duch polskiej niepodległości eksplodował podczas strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., rozlewając się na cały kraj.

Komunistyczna władza, wprowadzając 13 grudnia 1981 r. stan wojenny, usiłowała zdławić „Solidarność”, jednak raz przebudzony naród nie mógł zostać pokonany. To działania „Solidarności” jako pierwsze potrząsnęły żelazną kurtyną, dzielącą wolny świat zachodni od zniewolonej Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki wydarzeniom rozpoczętym w Polsce doszło do upadku muru berlińskiego, odzyskania wolności przez liczne narody Europy i upadku Związku Radzieckiego. Jeszcze raz okazaliśmy się zwycięzcami.

Opowiadając historię „Solidarności”, nie można pominąć sylwetek duchowych liderów, jak Anna Walentynowicz czy ks. Jerzy Popiełuszko. Ludzi, którzy stali się kompasem moralnym dla narodu polskiego. Przywódcy opozycji zyskali siłę dzięki wielomilionowemu wsparciu społecznemu. Bo potęgę „Solidarności” stworzyli szarzy ludzie poświęcający się dla ojczyzny – od Szczecina do Rzeszowa, od Suwałk po Wałbrzych.

Wystawa została przygotowana w lekkiej, komiksowej formie, ponieważ oprócz naukowych opracowań dokumentujących historię „Solidarności”, nie można zapominać o budowaniu popkulturowego przekazu, skierowanego w stronę obywateli państw całego świata.

Plansze zostały stworzone przez doświadczonego rysownika – Krzysztofa Bryneckiego, projektanta licznych okładek „Tygodnika Solidarność”. Autorem scenariusza jest dziennikarz „Tygodnika Solidarność” Mateusz Kosiński.

Wystawa w formie stacjonarnej dostępna będzie od 7 września do 7 października na dworcu centralnym w Warszawie oraz na głównych dworcach w Lublinie, Krakowie i Wrocławiu.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}