W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w 100-lecie Polskiej Agencji Prasowej

11.10.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. PAP/Marcin Obara

fot. PAP/Marcin Obara

fot. PAP/Marcin Obara

fot. PAP/Marcin Obara

 

"PAP jest kręgosłupem ładu informacyjnego państwa. Nie dostrzegamy go, ale trudno bez niego żyć- mówił w wywiadzie 20 lat temu ówczesny prezes agencji Robert Bogdański. Świadomość tego mieli też politycy, ojcowie polskiej niepodległości; wizjonerzy, którzy 100 lat temu wiedzieli, że jednym z fundamentów nowoczesnego państwa są media publiczne" - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, otwierając konferencję „Media Przyszłości” z okazji 100-lecia Polskiej Agencji Prasowej.

W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim odbyła się konferencja „Media Przyszłości” z okazji 100-lecia Polskiej Agencji Prasowej z udziałem wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, prezesa PAP Wojciecha Surmacza oraz  przedstawicieli rynku mediów i nowych technologii.

- Powołana w październiku 1918 roku agencja prasowa pod nazwą Polska Agencja Telegraficzna, prekursorka Polskiej Agencji Prasowej, była informacyjnym kręgosłupem odrodzonej Polski – to depesze PAT, jej kroniki filmowe i dziesiątki tysięcy zdjęć są żywym zapisem wydarzeń sprzed wieku, nieocenionym źródłem informacji dla historyków i badaczy - mówił wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

- Cieszę się, że w 100-lecie działalności w zupełnie nowym ładzie medialnym, w czasie, kiedy powraca pytanie o rolę i miejsce agencji w systemie i na rynku mediów, kierownictwo PAP podnosi temat przyszłości mediów. W ten sposób agencja ponownie bierze na siebie niełatwą rolę lidera debaty o wyzwaniach, które czekają cały rynek - mówił wiceminister kultury.

Celem konferencji jest zobrazowanie przyszłości mediów w dobie nowych technologii. Podczas wydarzenia prezentowany był potencjał komunikacji wykorzystującej Big Data oraz sztuczną inteligencję (AI). Prelegenci opowiadali m.in. o wykorzystaniu tych technologii w systemach informacji, identyfikacji procesów gospodarczych oraz w VOD, a także o personalizacji treści agencyjnych i o roli algorytmów w mediach społecznościowych. Ważnym aspektem spotkania była również integracja środowiska mediów, technologicznego oraz biznesowego. W obradach wzięli udział wykładowcy akademiccy oraz eksperci z branży mediów i nowych technologii, m.in. dr hab. inż. Wiesław Cetera z Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik zespołu News Partnerships Facebooka w regionie EMEA Nick Wrenn, lider cyfryzacji KE Grzegorz Zajączkowski z Ministerstwa Cyfryzacji i TVP oraz prezes zarządu Polskich Badań Internetu Paweł Laskowski.

Konferencja Media Przyszłości organizowana przez Polską Agencję Prasową z okazji jubileuszu 100-lecia działalności została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz programu Niepodległa. Partnerami wydarzenia są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zamek Królewski w Warszawie, Telewizja Polska, Polskie Radio i Facebook.

Polska Agencja Prasowa to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

PAP jest spadkobierczynią powołanej w październiku 1918 r. Polskiej Agencji Telegraficznej. We wrześniu 1939 roku PAT, wraz z rządem, ewakuowała się do Londynu. W 1991 roku doszło do symbolicznego połączenia PAT i działającej w kraju od 1944 roku PAP.

 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}