W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister kultury na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO

13.11.2019

Polska uznaje za jeden z podstawowych priorytetów aktywności na forum UNESCO działania służące pogłębianiu międzynarodowej ochrony dziedzictwa kulturowego we wszystkich jego wymiarach, zarówno tradycyjnie pojmowanego dziedzictwa materialnego i niematerialnego, jak i dokumentacyjnego. (…) Jedynym sposobem na ochronę światowego dziedzictwa jest zastosowanie zintegrowanego podejścia, obejmującego działania służące zachowaniu dziedzictwa, opartego na zasadach dialogu i poszanowania różnorodności kulturowej – mówiła podsekretarz stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków, prof. Magdalena Gawin podczas wystąpienia w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na jubileuszowej 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu.

Wiceminister kultury na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO

Jako przykład realizacji kompleksowego podejścia polska wiceminister kultury podała wypracowanie w maju 2018 r. Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury (Warsaw Recommendation on Recovery and Reconstruction of Cultural Heritage), która została zaaprobowana przez Komitet Światowego Dziedzictwa podczas jego 42. sesji. Wiceminister Gawin zaznaczyła, że Polska od lat angażuje się w ratowanie zagrożonego dziedzictwa kulturowego w różnych regionach świata.

Zdobyte przez Polskę doświadczenia stały się inspiracją do podjęcia konkretnych działań zmierzających do dzielenia się wiedzą specjalistyczną ze społecznością międzynarodową poprzez powołanie w ostatnim czasie Międzynarodowego Ośrodka Szkoleń i Badań nad Dziedzictwem Kulturowym w Zagrożeniu we Wrocławiu, placówki przeznaczonej do szkolenia osób cywilnych i wojskowych w obszarze ochrony dóbr kultury w zagrożeniu – poinformowała wiceminister.

Prof. Gawin podkreśliła również, że Polska przywiązuje ogromną wagę do dialogu międzyreligijnego oraz międzykulturowego jako środka zapobiegania konfliktom, budowy wzajemnego zaufania i szacunku pomiędzy narodami. Bardzo wysoko ocenia także inicjatywę UNESCO „Revive the spirit of Mosul” i zamierza nadal ją wspierać. Wyraziła też nadzieję, że Program Pamięć Świata (Memory of the World), służący trwałemu zachowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego dla przechowania pamięci zbiorowej społeczeństw, kultur i kręgów cywilizacyjnych, rychło ponownie stanie się operacyjny.

Konferencja Generalna UNESCO

Konferencja Generalna składa się z przedstawicieli państw członkowskich UNESCO. Jest organizowana co 2 lata. W ramach 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO, która zakończy się 27 listopada br., zaplanowane zostały spotkania plenarne, organizowane w ramach komisji sektorowych i spotkań specjalnych. Na pierwszym spotkaniu delegaci wybiorą przewodniczącego Konferencji Generalnej i jego zastępców. Głównym forum wymiany opinii będzie debata generalna związana z formułowaniem linii polityki organizacji. Podczas jej trwania, w dn. 13-18 listopada br., głos zabiorą przedstawiciele rządów państw członkowskich na poziomie ministrów spraw zagranicznych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}