W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister kultury o potencjale sektorów kreatywnych na Forum 17+1 w Macedonii Północnej.

25.11.2019

- Branża kreatywna to obiecująca droga dla wzrostu krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chin – mówił wiceminister kultury Paweł Lewandowski podczas 4. Ministerialnego Forum Współpracy Kulturalnej w ramach 17+1. Wiceminister Lewandowski otworzył również Tydzień Filmu Polskiego. Świat Krzysztofa Kieślowskiego w skopijskiej Kinotece.

Wizyta Podsekretarza stanu Pawła Lewandowskiego w Macedonii Północnej

Podsekretarz Stanu w MKiDN Paweł Lewandowski przedstawił w Skopje działania polskiego rządu wspierające sektory kreatywne, które mają wpływ nie tylko na lokalną gospodarkę, ale także na rozwój kompetencji społecznych i kulturowych. Przypomniał, że w 2016 roku przyjęto Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, która zawiera tzw. „Pakiet dla kreatywności” jako jeden z jej ważnych projektów. Dzięki Programowi Ministra „Rozwój sektorów kreatywnych” dofinansowano 232 innowacyjne projekty z zakresu muzyki, gier wideo, designu, przemysłu audiowizualnego i nowych mediów. Ponadto cykliczne wydarzenia, konferencje i festiwale sektora kreatywnego takie jak Dni Kreatywności, Music Export Conference, Mastering the Game, Digital Cultures czy  Games for Impact przyczynają się do wzrostu świadomości społecznej na temat wpływu branży kreatywnej na sytuację gospodarczą.

Polski wiceminister kultury zaproponował kilka inicjatyw, które mogłyby zwiększyć potencjał sektorów kreatywnych pomiędzy regionami, m.in. wymianę informacji dotyczących infrastruktury regulacyjnej, systemy dotacji na projekty badawcze, wspieranie wymiany artystów i innych pracowników sektora kreatywnego w celu rozwijania talentów i umiejętności, wspieranie wymiany kreatywnych treści między krajami Europy Środkowej i Wschodniej i Chinami, tj. produktów audiowizualnych, w tym gier i produktów muzycznych.

Podczas Forum zostanie przyjęty Plan współpracy kulturalnej między Chinami a krajami Europy Środkowej i Wschodniej na lata 2020-2021.

4. Ministerialne Forum Współpracy Międzynarodowej 17+1

Organizatorem 4. Ministerialnego Forum Współpracy Międzynarodowej w ramach formatu 17+1 jest Ministerstwo Kultury Macedonii Północnej we współpracy z Ministerstwem Kultury i Turystyki Chińskiej Republiki Ludowej. Poprzednie Fora odbyły się w Hangzhou w 2017 roku, w  Sofii w 2015 roku oraz w Pekinie w 2013 roku. Oficjalnymi językami roboczymi Forum są macedoński i angielski, natomiast tematem wystąpień tegorocznego wydarzenia jest wizja owocnej współpracy w dziedzinie kultury w ramach formatu.

Format ten obejmował pierwotnie Chiny oraz 16 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Macedonię, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Polskę, Węgry. W kwietniu 2019 roku do formatu dołączyła Grecja.

{"register":{"columns":[]}}