W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister kultury otworzy największą wystawę polskiej sztuki współczesnej w Japonii

17.05.2019

Największa w historii polsko-japońska wystawa sztuki współczesnej oficjalnie zainauguruje obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Jej odsłonę w Kioto otworzy w sobotę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.

Na zdjęciu prof. Akiko Kasuya i Paweł Pachciarek kuratorzy wystawy, fot. Emilia Sobczuk/IAM

Zorganizowany na niespotykaną dotychczas skalę projekt obejmujący serię wystaw z dziedziny sztuki współczesnej – "Celebration" to efekt dwuletnich starań garstki entuzjastów. O niezwykłości i swego rodzaju śmiałości koncepcyjnej kuratorów może świadczyć fakt, że zgodnie z motywem przewodnim obchodów rocznicy 100-lecia – ichi-go ichi-e (一期一会) – do udziału w wystawie zaproszonych zostało aż 21 artystów i kolektywów z Polski i Japonii. Wszyscy oni uczestniczyli w rezydencjach artystycznych w obu krajach, by stworzyć nowe prace, przeznaczone wyłącznie dla celów tego projektu. Ta śmiała, stanowiąca nie lada wyzwanie logistyczne koncepcja zakłada dodatkowo opowiedzenie przez każdego z artystów pewnego rodzaju historii w trzech niezależnych aktach-rozdziałach, rozumianych jako ciąg jednej narracji rozwijającej się na przestrzeni trzech wystaw. Mimo że poszczególne wystawy pomyślane są jako częściowo niezależne byty, to aby móc w pełni prześledzić i najlepiej uchwycić istotę działań, strategii artystycznych i kierunek kuratorskiej wędrówki, warto zobaczyć wszystkie trzy – w Kioto, Poznaniu oraz Szczecinie.

Głównym organizatorem i patronem przedsięwzięcia jest Instytut Adama Mickiewicza. Kuratorami wystaw są prof. Akiko Kasuya i Paweł Pachciarek, a w Szczecinie również Stanisław Ruksza, natomiast funkcję doradcy programowego pełni legendarny japoński kurator, prof. Akira Tatehata.

Jednym z najważniejszych celów projektu "Celebration" jest stworzenie warunków do faktycznej i "żywej" wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, co w założeniu ma zwiększyć potencjał nowych prac czy projektów. Pomimo ograniczeń wynikających z odległości, problemów komunikacyjnych czy wreszcie różnych perspektyw twórczych, których organizatorzy byli w pełni świadomi, udało się doprowadzić do spotkania pomiędzy artystami biorącymi udział w projekcie i w efekcie do stworzenia serii wspólnych prac, jak choćby w przypadku Stacha Szumskiego i Satoshiego Kawaty, czy – jak w przypadku Łukasza Surowca i Yuriko Sasaoki – przygotowania wspólnych warsztatów, które odbędą się zarówno w Japonii, jak i w Polsce. Bez względu na rezultat, najważniejsze było jednak – dzięki zaproszeniu na rezydencje artystów z Polski do Japonii i z Japonii do Polski – stworzenie platformy do nawiązania twórczego dialogu i wzajemnych inspiracji.

Sam projekt nie doszedłby do skutku, gdyby nie aktywne zaangażowanie i poświęcenie wielu osób, w tym między innymi burmistrza Miasta Kioto, który jako miejsce prezentacji wystawy zaoferował symbolicznie ważny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Zamek Nijo w Kioto. To właśnie w tej byłej siedzibie rodu Tokugawa zostanie oficjalnie otwarta pierwsza wystawa z serii "Celebration".

Oprócz Zamku Nijo, prace polskich i japońskich artystów będzie można oglądać w przestrzeniach Kyoto Art Center, ROHM Theatre oraz odrestaurowanego, tradycyjnego japońskiego domu machi-ya w The Terminal Kyoto. Oprócz samej wystawy przewidziane są także wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z artystami i wykłady, przegląd krótkich filmów animowanych zrealizowanych przez studentów z uczelni artystycznych z Polski i Japonii, koncert Nao Nishihary i Pawła Romańczuka, peformansy Roberta Kuśmirowskiego, Yuske Taninaki, grupy Hyslom, czy koncert Huberta Kostkiewicza i zespołu Kukangendai.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}