Wiceminister Lewandowski o sektorach kreatywnych na Forum Ministrów Kultury UNESCO
19.11.2019
Polskie doświadczenia związane z rozwojem sektora kreatywnego przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski podczas Forum Ministrów Kultury w Paryżu w ramach 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO.
Wiceminister Lewandowski podkreślił, że polskie sektory kreatywne są gałęzią gospodarki o najszybciej rosnącym zatrudnieniu (według Eurostatu Polska jest obecnie szóstym państwem europejskim pod względem liczby zatrudnionych w tej branży) i generują większą wartość dodaną niż takie dziedziny gospodarki jak górnictwo, hotelarstwo czy gastronomia. Zwrócił także uwagę na trendy rozwojowe związane z polskimi sektorami kreatywnymi, takie jak regularnie rosnąca liczba przedsiębiorstw w tym sektorze, wśród których prawie 99% stanowią małe i mikroprzedsiębiorstwa.
Omawiając działania podejmowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie wspierania rozwoju sektorów kreatywnych, wiceminister Lewandowski wskazał przede wszystkim na uruchomienie w 2016 r. programu grantowego pn. „Rozwój sektorów kreatywnych”. Priorytetem programu są działania poświęcone projektowaniu, muzyce, grom wideo i nowym mediom. Ponadto w 2019 r. Polska wprowadziła w życie ustawę o wsparciu finansowym produkcji audiowizualnej, wprowadzającej system tzw. zachęt do produkcji filmowej, który powinien się przyczynić do zainwestowania dodatkowych 600 mln zł (około 140 mln euro) w produkcje filmowe w Polsce. Wprowadzono również Instrument Gwarancyjny Programu Kreatywna Europa dla firm z sektorów kultury i kreatywnych. Łączna wartość pożyczek zabezpieczonych gwarancjami Creative Europe może wynieść 525 mln zł (ok. 122 mln euro) w ciągu najbliższych trzech lat.
Wiceminister Lewandowski poinformował także, że w Polsce trwają prace nad wprowadzeniem ulgi podatkowej dla producentów kulturowych gier wideo, która pozwoli polskim producentom gier wideo zaoszczędzić do 25 milionów złotych rocznie (około 8 milionów euro).
Wśród działań podejmowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mających na celu wsparcie rozwoju sektora kulturalnego i kreatywnego w Polsce, wiceminister wskazał również organizację cyklicznych wydarzeń branżowych, takich jak Music Export Conference oraz Mastering the Game, które są platformami wymiany doświadczeń, aktualizacji wiedzy i rozszerzania współpracy.
Podczas wizyty w Paryżu wiceminister Lewandowski spotkał się także z Roberto Alvim – Specjalnym Sekretarzem ds. Kultury Brazylii, z którym rozmawiał na temat szeroko pojętej współpracy w dziedzinie kultury. Udzielił także wywiadu dla młodzieżowych mediów społecznościowych UNESCO.