Wicepremier Gliński odwiedził budowę Muzeum Historii Polski
18.03.2019
- Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy są zaangażowani w obie inwestycje - budowę Muzeum Historii Polski i budowę Muzeum Wojska Polskiego. Dogadujemy się i nie ma w tej chwili żadnych opóźnień - powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński. Wicepremier wraz z wiceministrem Jarosławem Sellinem, wiceministrem obrony narodowej Wojciechem Skurkiewiczem, dyrektorem Muzeum Historii Polski Robertem Kostro, dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego Adamem Buławą oraz prezesem Budimex S.A. Dariuszem Blocherem odwiedzili w piątek 15 marca budowę Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Wcześniej odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
„To piękna wizualizacja i przedstawienie całej polskiej historii”
- Kiedy przyszliśmy do ministerstwa, praktycznie poza wskazaniem miejsca nie było nic. Było strasznie trudno uzgadniać i przeprojektowywać różne wcześniejsze pomysły, ale udało się – powiedział Piotr Gliński. Poinformował, że MKiDN i MON "realnie współpracują" i "póki co, wszystko jest bardzo dobrze prowadzone".
- Tego rodzaju nowoczesne instytucje muzealne są wielofunkcyjne, multimedialne - powiedział wicepremier Gliński. Jego zdaniem MHP "pełni bardzo wiele różnych funkcji: edukacyjne, poznawcze, rozrywkowe". Przypomniał, że w MHP będzie audytorium na 600 osób. Znajdą się w nim również magazyny dla Muzeum Wojska Polskiego. Wyjaśnił, że dzięki wybudowaniu nowych budynków, Muzeum Narodowe "odzyska skrzydło", które teraz zajmuje MWP.
Minister Piotr Gliński powiedział o powstającym MHP, że "jest to piękna wizualizacja i przedstawienie całej polskiej historii, w szalenie interesującej i nowoczesnej formie". Jego zdaniem Cytadela "będzie pełniła wspaniałe piękne funkcje kulturotwórcze dla polskiego społeczeństwa".
- Miejsce jest symboliczne, tutaj były kiedyś koszary Gwardii Królewskiej, potem była tu zbudowana po Powstaniu Listopadowym przez carat twierdza, która miała być symbolem panowania obcego mocarstwa nad Polską, ale myśmy odzyskali Polskę, odzyskaliśmy także Cytadelę i w tej chwili ją odczarowujemy - podkreślił wicepremier.
Minister Piotr Gliński powiedział, że jego prapradziad Józef Gliński "był wśród tych młodych Polaków, którzy w Powstaniu Styczniowym zbiegli z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej".
- Oni się szykowali na szturm na Cytadelę i uwolnienie więźniów. To byli ci młodzi ludzie, którzy uciekli przed branką - dodał. "Niestety zostali rozbici przez Kozaków w bitwie pod Budą Zaborowską w Powstaniu Styczniowym w Puszczy Kampinoskiej i Józef Gliński zmarł z ran, nie zdobył Cytadeli. My ją zdobyliśmy" - podkreślił.
Prof. Gliński wyraził nadzieję, że za dwa lata "będziemy mogli zaprosić wszystkich na otwarcie muzeów i do parku muzealnego na Cytadeli Warszawskiej".
Budowa siedziby Muzeum Historii Polski priorytetem prof. Piotra Glińskiego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego – prof. Piotr Gliński, od czasu objęcia w listopadzie 2015 r. swego stanowiska, za priorytetowe zadanie uznaje budowę siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Muzeum powstanie na Cytadeli Warszawskiej i wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło kompleks muzealny. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.
Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest na luty 2021 r.
Decyzje ws. budowy siedziby MHP
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą - przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu.
Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum rozstrzygnięto w 2009 r. - zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP zostało usunięte z listy projektów priorytetowych, które miały być realizowane ze środków europejskich.
29 stycznia 2016 r. w obecności ministra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej stałej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 r. ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych, został on rozstrzygnięty 15 maja 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A.