Wicepremier Piotr Gliński na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmö
12.10.2021
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński udaje się we wtorek z wizytą do Szwecji, gdzie w środę weźmie udział w Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmö. We wtorek wicepremier Gliński odwiedzi Polski Instytut Biblioteki Uniwersyteckiej w Lund oraz złoży kwiaty na cmentarzu Norra Kyrkogarden, gdzie znajduje się kwatera Polaków, byłych więźniów obozów koncentracyjnych.
Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmö miało odbyć się w październiku 2020 roku, 75 lat po zakończeniu II wojny światowej i wyzwoleniu Auschwitz-Birkenau. W 2020 roku minęło również 20 lat od pierwszego Międzynarodowego Forum w Sztokholmie na temat Holokaustu i utworzenia Międzynarodowego Sojuszu Pamięci o Holokauście (IHRA). W związku z pandemią zostało przełożone o rok.
Wicepremier Gliński zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.
We wtorek minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu złoży kwiaty na cmentarzu Norra Kyrkogardenw Lund, gdzie znajdują się groby więźniów oswobodzonych z niemieckich obozów koncentracyjnych. Byli to więźniowie, których Szwedzki Czerwony Krzyż ewakuował do Szwecji, gdzie - mimo opieki - 24 osoby zmarły z powodu chorób i wycieńczenia. W centralnym miejscu polskiej kwatery stoi pomnik – metalowa rzeźba na nieregularnym głazie, przed nią płyta z polskim godłem. Fundatorką pomnika jest była więźniarka Ravensbrück – Ludwika Broel-Plater. Miejscem opiekują się władze szwedzkie oraz miejscowa Polonia.
Prof. Piotr Gliński odwiedzi też Polski Instytut Biblioteki Uniwersyteckiej w Lund, gdzie znajduje się ponad 500 spisanych w formie protokołów zeznań byłych więźniów obozów koncentracyjnych oraz m.in. korespondencja, rysunki Jadwigi Simon-Pietkiewicz, szkice i plany obozów koncentracyjnych, zbiory poezji oraz dokumentacje z procesu hamburskiego 1946-47 oraz dokumenty i pamiątki polskiej emigracji w Szwecji.