Wicepremier Piotr Gliński: „Obecny rząd jest spadkobiercą wartości Solidarności”
10.08.2020
„Obecny rząd jest spadkobiercą i żywym realizatorem wartości Solidarności” – powiedział w Gdańsku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, poświęconej obchodom 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych, organizowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności, NSZZ „Solidarność” oraz Narodowe Centrum Kultury.
Wicepremier podkreślił, że wydarzenia z sierpnia 1980 r., które zaszły w Polsce, zmieniły bieg historii świata. „Ich źródłem była solidarność, najpierw z prostą suwnicową Anną Walentynowicz i ludźmi prześladowanymi za działalność związkową, później z innymi robotnikami strajkującymi w zakładach w całej Polsce” – powiedział Piotr Gliński i dodał, że „cała Polska po Gdańsku stała się Solidarnością”.
Ten 10-milionowy ruch powstał jakby z niczego. A przecież nie z niczego, bo on powstał ze wspaniałych, pięknych wartości, które były zaklęte w polskości – podkreślił wicepremier.
Minister kultury zaznaczył, że solidarność to inaczej chęć niesienia pomocy innym, wzajemne poleganie na sobie, współdziałanie. „Solidarność to znaczy – jak mówił Jan Paweł II – jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu”.
Przypomniał również, że „Solidarność” była dziełem setek tysięcy uczestników robotniczych strajków w 1980 roku oraz milionów jej członków z całej Polski, którzy reprezentowali różne środowiska i zawody i których komunistyczna władza nie była wstanie ponownie zniewolić.
Naszym obowiązkiem jest chronić dziedzictwo Solidarności, ono należy też do przyszłych pokoleń i pamięci świata. Musimy pamiętać o porozumieniach zawartych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej – podkreślił wicepremier. – Dlatego dzisiaj, w 40-lecie tych przełomowych wydarzeń oddajemy cześć bohaterom tamtych dni, ich odwadze i poświęceniu. Wielu z nich nie ma już wśród nas, wielu na ołtarzu ojczyzny złożyło najcenniejszą ofiarę - swoje życie.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda wręczył wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu monetę, upamiętniającą 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ „Solidarność”. Powiedział również, że bardzo cieszy się ze współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wyniku której mógł powstać Instytut Dziedzictwa Solidarności, który opowiada o bohaterach „Solidarności” i o najważniejszych momentach z historii Polski.
Program wydarzeń kulturalnych z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
Instytut Dziedzictwa Solidarności we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przygotował plan obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz utworzenia NSZZ „Solidarność”. Wśród zaplanowanych na sierpień wydarzeń kulturalnych, upamiętniających jedną z najważniejszych rocznic w najnowszej historii Polski, są:
- wirtualne wystawy na 40-lecie Solidarności „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”, składające się z czterech edycji: gdańskiej, szczecińskiej, śląsko-dąbrowskiej oraz ogólnopolskiej;
- kino plenerowe przy siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w ramach którego zaprezentowane zostaną uznane filmy polskiej kinematografii nawiązujące do dziedzictwa Solidarności (31 sierpnia 2020 r.);
- stoisko Instytutu Dziedzictwa Solidarności przy historycznej Sali BHP, przy którym pracownicy IDS będą rozdawać katalogi naszej rocznicowej wystawy „Człowiek rodzi się i żyje wolnym” oraz prowadzić rozmowy o wydarzeniach sprzed 40 lat;
- ogólnopolska kampania społeczna promująca rocznicę, przygotowana przez NCK (spoty promujące rocznice pojawią się w ogólnopolskich mediach i internecie, a w czterech miastach, w których podpisywano najważniejsze sierpniowe porozumienia, powstaną okolicznościowe murale).
Plan obchodów obejmuje także kolejne miesiące do końca roku. We wrześniu i październiku zaplanowano trzy wystawy, poświęcone: Kornelowi Morawieckiemu, Lechowi Kaczyńskiemu oraz księżom „Solidarności”. Natomiast w listopadzie i grudniu przewidywana jest premiera dwóch wydawnictw: książki poświęconej fenomenowi „Solidarności” - „Alfabet Solidarności” oraz albumu „40-lecie Solidarności”, upamiętniającego narodziny NSZZ „Solidarność” oraz popularyzującego wiedzę o Związku.
Materiały
40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powołania NSZZ Solidarność - program wydarzeń40_rocznica_podpisania_Porozumień_Sierpniowych_i_powołania_NSZZ_Solidarność_-_program_wydarzeń.pdf 0.35MB