W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński odsłonił popiersie Cypriana Kamila Norwida w Chrzęsnem

24.09.2021

„Norwid był uniwersalistą, człowiekiem, który wyprzedził swoją epokę. Jego dzieło czyta się jak współczesną poezję i jak współczesny traktat filozoficzny. Jego mądrość obdarzyła nasz naród na te 200 lat” - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas uroczystości odsłonięcia popiersia Cypriana Kamila Norwida w Pałacu w Chrzęsnem na Mazowszu.

Wicepremier Piotr Gliński odsłonił popiersie Cypriana Kamila Norwida w Chrzęsnem, Fot. Jan Jechna

Rok Norwida został ustanowiony z wdzięczności. Cieszę się bardzo, że w związku z tym jubileuszem w całej Polsce odbywają się setki najróżniejszych wydarzeń, które przypominają nam mądrość Cypriana Kamila Norwida wskazał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Szef resortu kultury przypomniał, że Cyprian Kamil Norwid urodził się na Mazowszu, ale doświadczony przez los, przeprowadzał się z miejsca na miejsce. Całe życie jednak pamiętał o polskiej kulturze. Wicepremier zaznaczył, że rok Norwida jest dowodem na to, jak silnym jesteśmy społeczeństwem.

Ta gotowość do przypominania sobie najwybitniejszych postaci polskiej kultury oraz organizowania wydarzeń im poświęconych jest imponująca. Tutaj, na ziemi wołomińskiej, możemy świętować inicjatywę lokalnej społeczności. Inicjatywę ziemi mazowieckiej, na której Norwid się urodził i gdzie przez wiele lat żył – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Na zakończenie wicepremier w asyście Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka dokonał odsłonięcia popiersia Cypriana Kamila Norwida.

Rzeźba Cypriana Kamila Norwida w Chrzęsnem

Rzeźbę Cypriana Kamila Norwida na zlecenie władz powiatu wołomińskiego wykonała Magdalena Karłowicz. Artystka mieszka i tworzy w Dąbrówce, a więc miejscowości w której 200 lat temu został ochrzczony Cyprian Kamil Norwid. Przedstawiła wieszcza jako zamyślonego, zasmuconego, zatroskanego losem Polski. Widzimy artystę nostalgicznego i zadumanego, który tęskni za rodzinnymi stronami. Na postumencie rzeźby widnieje napis: „Cyprian Norwid 1821 – 1883, Człowiek jest natury pielgrzymiej… Poecie – pielgrzymowi w 200. rocznicę urodzin Powiat Wołomiński Ziemia Norwida i „Cudu nad Wisłą”, 24 września 2021 roku”.

Zespół pałacowo-parkowy w Chrzęsnem

Zespół pałacowo-parkowy w Chrzęsnem tworzą późnorenesansowy pałac zbudowany w 1635 roku, park krajobrazowy z pierwszej poł. XIX wieku oraz budynki gospodarskie: spichlerz z 1893 roku, budynek administracyjny z początku XX wieku, dawny czworak oraz piwnica terenowa, dawna lodownia. Dwór w Chrzęsnem zachowany w niemalże oryginalnym stanie jest jednym z najstarszych zabytków architektury świeckiej na terenach północnego Mazowsza. Posiada on czytelną XVII-wieczną formę, układ wnętrz, dobrze zachowane sklepienia w przyziemiu wraz z dekoracją sztukatorską oraz oryginalne stropy modrzewiowe na piętrze. Dwór w swojej skali i formie nawiązywał do zredukowanej willi palladiańskiej. Proweniencje artystyczne dworu sięgają realizacji królewskich i łączą się z osobą Tomasza Poncino. 

W drugiej poł. XVIII wieku pałac przeszedł przebudowę otrzymując barokowy wystrój elewacji, dodano rokokowe detale wnętrz oraz na wydzielono kaplicę. Od połowy XIX wieku rezydencja stała się „salonem artystycznym”. Z Chrzęsnem związani byli liczni artyści m.in. Władysław Podkowiński i właśnie Cyprian Kamil Norwid.

Od 2002 roku właścicielem obiektu jest Powiat Wołomiński. W 2009 roku rozpoczął on szeroko zakrojone prace restauratorsko – konserwatorskie, które miały na celu przywrócić właściwy stan obiektu a jednocześnie adaptować go na cele edukacyjno-kulturalne.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}