Wicepremier Piotr Gliński odwiedził I Ogólnopolskie Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków
28.09.2021
„To bardzo dobrze, że ludzie związani ze sportem mają możliwość częstych spotkań, integrowania się i budowania więzi, a także wymiany doświadczeń i podpatrywania, jak funkcjonują inni. Gratuluję pomysłu organizacji I Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków” - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas spotkania z uczestnikami I Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Naszą rolą jest wspieranie sportu, rozwoju infrastruktury sportowej, ale też szkół i nauczycieli wychowania fizycznego. Mam poczucie, że kwota 200 mln złotych przeznaczona na sport w przyjętym już przez rząd projekcie budżetu, dopełni system, który jest budowany już od wielu lat. To będzie zamknięcie pierwszego etapu budowy wsparcia dla sportu w Polsce – podkreślił wicepremier.
Szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wskazał na znaczącą rolę nowych systemów stypendialnych - Team 100 Junior dla młodzieży w wielu 16-17 lat oraz Team 100 dla trenerów klubowych. Nad ich realizacją czuwać będzie Instytut Sportu.
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu życzył również powodzenia nowo wybranym w ostatnich dniach prezesom polskich związków sportowych, na czele których stanęli słynni sportowcy Otylia Jędrzejczak, Adam Korol, Sebastian Świderski i Grzegorz Kotowicz.
Wielu olimpijczyków zostało szefami związków sportowych. To pokazuje, że olimpijczycy przechodzą do konkretnego działania dla polskiego sportu, a to jest bardzo ważne – dodał prof. Piotr Gliński.
Na zakończenie wicepremier obejrzał otwartą we wtorek w Centrum Olimpijskim wystawę fotogramów polskich fotoreporterów z Igrzysk XXXII Olimpiady w Tokio.
I Ogólnopolskie Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków
Myślą przewodnią I Ogólnopolskiego Sympozjum jest popularyzacja historii olimpizmu, sportu oraz zasad fair play. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele 30 szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków. W całym kraju działa 49 takich placówek.
Dwudniowe Sympozjum (28-29 września) zostało zainaugurowane zwiedzaniem Muzeum Sportu i Turystyki. Główna część odbyła się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II. Program Sympozjum obejmuje także wizytę w Centralnym Ośrodku Sportu, a także Ośrodku Rehabilitacyjnym im. Ireny Szewińskiej w Michałowicach.
Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Olimpijczyków Polskich we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polskim Komitetem Olimpijskim, Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Ośrodkiem Rehabilitacyjnym w Michałowicach.
Towarzystwo Olimpijczyków Polskich
Towarzystwo Olimpijczyków Polskich powstało w październiku 1991 roku. Jest stowarzyszeniem kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym, a także statutowym organem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Światowego Stowarzyszenia Olimpijczyków. Prezesem Towarzystwa Olimpijczyków Polskich jest Mieczysław Nowicki - jeden z najlepszych polskich kolarzy lat siedemdziesiątych, torowiec i szosowiec, mistrz świata w drużynie (1975), olimpijczyk (1972, 1976), a także zdobywca srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976).
Towarzystwo Olimpijczyków Polskich promuje ruch olimpijski w Polsce i za granicą, współpracuje z powołanymi przez siebie organizacjami oraz krzewi i upowszechnia ideę olimpijską.