Spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego ze zwycięzcą szachowego Pucharu Świata Janem-Krzysztofem Dudą
16.08.2021
- Szachy zna wiele osób, ale to, co Pan robi w tym sporcie, dla zwykłego śmiertelnika jest nie tylko nie do osiągnięcia, lecz także trudne do zrozumienia. Wszyscy zastanawiamy się, jak Pan to robi – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas spotkania z Janem-Krzysztofem Dudą, szachowym arcymistrzem, triumfatorem Pucharu Świata z Soczi.
Jako ministerstwo wspieramy Polski Związek Szachowy. Szachy to specyficzna dyscyplina, w której Polska ma wielkie tradycje. Bardzo byśmy chcieli aby za tym sukcesem poszły kolejne. Naszą, ale i Pana rolą, jest popularyzowanie szachów wśród młodych ludzi. Myślę, że z chęcią będzie Pan oddawał w tym celu trochę tej sławy. To nasza wspólna rola, ale i rola mediów, by ukazywać szachy jako dyscyplinę sportową, ale i intelektualną, jako pewien styl życia – dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podczas spotkania w ogrodach resortu. - Cieszę się, że podpisał Pan umowę sponsoringową z PKN Orlen, dołączając do Orlen Teamu. Gratulacje dla Pana, a także dla Mamy, która stoi za Pana sukcesami, dla trenerów. Sławi Pan Polskę na całym świecie - zakończył wicepremier.
Bardzo dziękuję za wyróżnienie. Szachy dają wiele umiejętności, które można wykorzystać w życiu. Cieszę się, że dołączyłem dziś do grupy sportowców PKN Orlen - powiedział arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, który podarował wicepremierowi Glińskiemu szachy oraz książkę Garriego Kasparowa. Zdobywca Pucharu Świata pokazał też zgromadzonym w ogrodach MDKNiS dziennikarzom cenne trofeum.
Jan-Krzysztof Duda to zwycięzca Pucharu Świata w szachach rozgrywanego w Soczi. W finałowym spotkaniu Polak pokonał Sergieja Karjakina, Ukraińca startującego w barwach Rosji. Wcześniej, w półfinale, Duda pokonał Magnusa Carlsena, najlepszego zawodnika globu, 2,5-1,5. Polak przerwał passę Norwega, który wygrał 125 pojedynków z rzędu w ciągu 2 lat, 2 miesięcy i 10 dni.
To największy sukces Polaka w historii powojennych szachów. Jan-Krzysztof Duda to pierwszy Polak w historii, który został triumfatorem Pucharu Świata. Jednocześnie nasz zawodnik zapewnił sobie udział w Turnieju Kandydatów 2022, który ma za zadanie wyłonić pretendenta do walki o tytuł mistrza świata.
23-letni Jan-Krzysztof Duda gra w szachy od 5. roku życia i jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem (18. lokata) w światowym rankingu FIDE we wszystkich kategoriach. Wielokrotny medalista, w tym mistrz świata i Europy juniorów tak indywidualnie, jak i w drużynie. Jest też najmłodszym w historii mistrzem Europy w szachach szybkich (Wrocław, 2015 r. ), a także wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych (w 2018 r.). Duda jest multimedalistą Mistrzostw Polski juniorów, medalistą Mistrzostw Polski oraz zwycięzcą ponad setki turniejów, w tym międzynarodowych.
Polski Związek Szachowy
Szachy są klasyfikowane jako sport nieolimpijski, jednak związek jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Na terenie Polski PZSzach działa poprzez okręgowe związki szachowe we wszystkich 16 województwach. Zrzesza 18 126 aktywnych zawodników w 420 klubach. Ogółem
w centralnym rejestrze szachowym widnieje blisko 87 000 osób, które zagrały minimum w jednym oficjalnym turnieju. Około 200 000 dzieci uczy się grać w szachy w ramach projektu dofinansowywanego przez MKDNiS - „Edukacja przez szachy w szkole”.
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest Młodzieżowa Akademia Szachowa powstała w 1996 roku z inicjatywy PZSzach przy wsparciu ówczesnego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jej słuchacze zdobyli ponad 80 medali Mistrzostw Świata i Europy Juniorów, a wśród absolwentów jest kilkudziesięciu arcymistrzów i arcymistrzyń.
Cała społeczność szachowa z uwzględnieniem działaczy, sędziów, nauczycieli, instruktorów, rodziców szacowana jest przez PZSzach na 400 000 osób, natomiast szacuje się, że umiejętność gry w szachy posiada w Polsce od 4 do 8 milionów obywateli.