W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński w Wilnie: dobre relacje polsko-litewskie najlepszym gwarantem przyszłości naszych krajów

20.09.2021

Wicepremier Piotr Glińskie w Wilnie: dobre relacje polsko-litewskie najlepszym gwarantem przyszłości naszych krajów, fot. Danuta Matloch

Partnerskie i przyjazne relacje polsko-litewskie są nie tylko naszym zobowiązaniem wobec minionych pokoleń, ale także najlepszym gwarantem przyszłości naszych krajów – mówił podczas wizyty w Wilnie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. Wicepremier Gliński podkreślił, że jego poniedziałkowa wizyta w litewskiej stolicy ma 3 wymiary – jest związana z relacjami w obszarze kultury, wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa i racji stanu oraz rozbudową Domu Kultury Polskiej i TVP Wilno.

Po spotkaniu z litewskim ministrem kultury Simonasem Kairysem, prof. Gliński podkreślił, że w obszarze kultury współpraca polsko litewska jest stała i intensywna, także na poziomie regularnych spotkań ministrów oraz funkcjonowania polsko-litewskiej komisji do spraw dziedzictwa. Zwrócił uwagę, że organizowanych jest coraz więcej wystaw i wspólnych inicjatyw kulturalnych, m.in. za kilka tygodni w Wilnie zostanie otwarta wystawa związana z rocznicą Konstytucji 3 Maja, od kilku dni można tam również oglądać wystawę poświęconą zakończeniu Wielkiej Wojny, czyli I wojny światowej, przygotowaną przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, planowane są kolejne wymiany wystaw pomiędzy litewskimi i polskimi instytucjami kultury, polscy artyści stale goszczą na Litwie. 

Wicepremier Gliński zwracał uwagę, że ta dobra współpraca w obszarze kultury nabiera dziś szczególnego wymiaru w obliczu presji, a właściwie agresji hybrydowej na Polskę i na państwa bałtyckie, na Litwę przede wszystkim, ze strony Białorusi i Rosji. „I tutaj nasza odpowiedź jest zdecydowana i wspólna. Wspólna także dla Unii Europejskiej i dla NATO. Jesteśmy razem, to jest nasza wspólna racja stanu, polska i litewska” – mówił prof. Gliński. – „Nie możemy ustąpić wobec tej presji” – podkreślał. Wicepremier podkreślał również w tym kontekście znaczenie uruchomionej dwa lata temu stacji TVP Wilno. „To jest faktycznie przykład wolnych mediów, mediów niezależnych, które przeciwstawiają się presji propagandowej ze wschodu” – mówił.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zwracał także uwagę na budowę instytucji kultury, które służą dialogowi i współpracy. „Zawsze będziemy wspierać inicjatywy związane z funkcjonowaniem instytucji kultury, instytucji zrzeszających Polaków za granicą, jak i inicjatywy medialne” – zadeklarował. Podczas wizyty w Domu Kultury Polskiej, który w tym roku obchodzi 20. urodziny, wicepremier Gliński dziękował inicjatorom powstania ośrodka oraz jego wszystkim pracownikom za ogromny wkład w rozwój polskiej kultury na Litwie. „To jest na pewno wielkie osiągnięcie, miejsce współpracy, miejsce wspierania Polaków na Litwie, zachowania naszego dziedzictwa” – mówił.

Wicepremier Gliński wspólnie z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską oraz Szefem Kancelarii  Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem, wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem i członkiem Zarządu Telewizji Polskiej Mateuszem Matyszkowiczem wzięli udział w poświęceniu budowy oraz wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową część Domu Kultury Polskiej, w którym mieszczą się m.in. studia TVP Wilno.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}