W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier prof. Piotr Gliński wręczył złote odznaki „Za zasługi dla Sportu” medalistom igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio

13.09.2021

„To wielki zaszczyt, że możemy gościć Państwa w Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich przynieśliście Państwo Polsce sukcesy, które przekładają się na dobro publiczne w zakresie aktywności ruchowej, zdrowia społeczeństwa, za co serdecznie dziękujemy. Odznaczenie „Za Zasługi dla Sportu” jest najwyższym odznaczeniem resortowym. Poszerzyliśmy grupę osób, którym będziemy je wręczać, o czynnych sportowców, ponieważ naturalnym jest, że powinni oni w czasie kariery takie odznaczenia otrzymywać” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas uroczystości wręczenia medalistom olimpijskim, paraolimpijskim oraz trenerom i działaczom sportowym Złotych Odznak „Za zasługi dla Sportu”.

Wicepremier prof. Piotr Gliński wręczył złote odznaki „Za zasługi dla Sportu” medalistom igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio, fot. Danuta Matloch

To wielki zaszczyt, że możemy gościć Państwa w Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich przynieśliście Państwo Polsce sukcesy, które przekładają się na dobro publiczne w zakresie aktywności ruchowej, zdrowia społeczeństwa, za co serdecznie dziękujemy. Odznaczenie „Za Zasługi dla Sportu” jest najwyższym odznaczeniem resortowym. Poszerzyliśmy grupę osób, którym będziemy je wręczać, o czynnych sportowców, ponieważ naturalnym jest, że powinni oni w czasie kariery takie odznaczenia otrzymywać” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas uroczystości wręczenia medalistom olimpijskim, paraolimpijskim oraz trenerom i działaczom sportowym Złotych Odznak „Za zasługi dla Sportu”.

Dzięki Państwa sukcesom, możemy mówić, że o ponad 200 mln zł więcej wpłynie z budżetu do MKDNiS na kolejne programy sportowe. Powstaną co najmniej cztery nowe programy, a te działania, które już zostały zainicjowane, będą rozwijane. Gdyby nie Państwa sukcesy sportowe, z pewnością byłoby to trudniejsze. Zwycięstwa na poziomie sportu wyczynowego, medale olimpijskie i paraolimpijskie, przekładają się także na wzrost zainteresowania sportem masowym, sportem powszechnym. Cieszymy się, że coraz więcej Polaków ma kontakt z aktywnością ruchową – dodał wicepremier.

W imieniu sportowców wystąpił utytułowany dyskobol Piotr Małachowski, który podziękował za zaufanie i otrzymane wsparcie.

Jestem przekonany, że sportowcy odpowiednio je wykorzystają i po Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu medali będzie tyle, że ta sala będzie za mała, aby nas wszystkich pomieścić – powiedział wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem.

Piotr Małachowski wraz Marią Andrejczyk w imieniu sportowców wręczyli ministrowi kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrowi Glińskiemu pamiątkową statuetkę.

W uroczystości, która odbyła się na Zamku Królewskim, wzięli udział medaliści igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio, trenerzy, przedstawiciele polskich związków i organizacji sportowych, a także Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiej Fundacji Narodowej i Instytutu Sportu.

Złotą odznaką „Za zasługi dla Sportu” decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uhonorowani zostali medaliści z Tokio w sportach olimpijskich i paraolimpijskich:

Maria Andrejczyk

Barbara Bieganowska-Zając

Adrian Castro

Maksym Chudzicki

Rafał Czuper

Michał Derus

Justyna Iskrzycka

Oliwia Jabłońska

Tomasz Jakimczuk

Alicja Jeromin

Malwina Kopron

Lucyna Kornobys

Piotr Kosewicz

Dariusz Kowaluk

Róża Kozakowska

Justyna Kozdryk

Karolina Kucharczyk

Maciej Lepiato

Tadeusz Michalik

Natalia Partyka

Karolina Pęk

Agnieszka Skrzypulec

Szymon Sowiński

Lech Stoltman

Renata Śliwińska

Dawid Tomala

Marta Wieliczko

Karol Zalewski

Marzena Zięba

Odznaczenia otrzymali także trenerzy i działacze sportowi.

Odznaka „Za Zasługi dla Sportu”

Dotychczas odznaka „Za Zasługi dla Sportu” przyznawana była trenerom oraz innym osobom wyróżniającym się szczególną aktywnością i uzyskującym wybitne osiągnięcia w działalności w zakresie sportu. Dzisiejsza uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ po raz pierwszy odznaka jest przyznawana sportowcom – za osiągnięcia sportowe.

2 września w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z 27 sierpnia 2021 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie odznak, wyróżnień oraz nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności w zakresie sportu. Nowelizacja poszerza aktywności, za które minister właściwy do spraw kultury fizycznej może przyznać odznaczenia o osiągnięcia sportowe. Umożliwi to ministrowi uhonorowanie zawodników uzyskujących wybitne osiągnięcia.

Rozporządzenie przewiduje także możliwość rezygnacji z zachowania kolejności stopni odznaki (brązowego, srebrnego i złotego) w przypadku zawodników, którzy zajęli pierwsze, drugie albo trzecie miejsce na igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, w mistrzostwach świata, Europy lub Polski oraz trenerów tych zawodników. Ma to zapobiec sytuacji, w której wybitny sportowiec lub trener zasługujący na najwyższy stopień odznaki musiałby otrzymać najpierw najniższy.

Odznaka „Za Zasługi dla Sportu” przyznawana jest przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej od 2003 roku

Sprawdź pełną listę odznaczonych Złotą Odznaką „Za zasługi dla Sportu”

Wideo

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}