Wieliczka skarbem narodowym
20.11.2018
Kopalnia Soli w Wieliczce i jej historia jest wyjątkowa, w nierozerwalny sposób związana z historią Polski. To najciekawsza i najpiękniejsza kopalnia w Europie – powiedziała w poniedziałek w Wieliczce wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, otwierając Międzynarodową Konferencję Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018. Konferencja została zorganizowana w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin podkreśliła, że konferencja odbywa się w setną rocznicę odzyskania niepodległości.
- Cieszę się, że w roku tak ważnego tak ważnego dla Polski jubileuszu będziemy mogli pochylić się nad dziedzictwem kopalni, muzeów górniczych i skansenów na całym świecie.
Wiceminister kultury pogratulowała również zarządowi kopalni frekwencji zwiedzających, sięgającej prawie dwóch mln osób rocznie.
- Tak wielki napływ turystów to ogromne wyzwanie, zarówno w dziedzinie obsługi zwiedzających, edukacji czy wreszcie konserwacji obiektu i jego zbiorów. Cieszę się, że Kopalnia Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce z tym wyzwaniem świetnie sobie radzi i swoimi doświadczeniami mogą dzielić się z innymi uczestnikami tej konferencji – powiedziała wiceminister.
O konferencji
Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych pod hasłem „Spotkajmy się i wymieńmy doświadczeniami!” odbywa się w 40. rocznicę wpisania wielickiej kopalni soli na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i pięciolecie rozszerzenia wpisu UNESCO o kopalnię soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce, a także w 650-lecie spisania „Statutu Żup Krakowskich” i 500-lecie powstania „Krótkiego opisu zarządzania i stosunków w żupach wielicko-bocheńskich w 1518 r.” Jubileusze te wpisują się w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W konferencji biorą udział specjaliści z 18 krajów z całego świata. Referaty wygłoszą szefowie międzynarodowych instytucji, eksperci z organizacji takich jak: UNESCO, TICCIH, ICOMOS, a także naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni górniczych, szefowie i pracownicy podziemnych muzeów tras górniczych w kopalniach soli, węgla, srebra i złota, miedzi, żelaza, rtęci, cynku i ołowiu.
Podczas czterodniowych obrad, które zakończą się w czwartek 22 listopada, omówione zostaną problemy i wyzwania, przed którymi stają historyczne obiekty górnicze. Zainicjowane zostaną również wieloletnie projekty, mające na celu pomoc w organizacji i funkcjonowaniu muzeów górniczych.
Historia kopalni soli w Wieliczce
Początki eksploatacji źródeł solankowych na terenie dzisiejszych Wieliczki i Bochni sięgają epoki neolitu (3 tys. lat p.n.e.). W XII i XIII w. wydrążono tu pierwsze głębokie studnie i szyby do wydobycia soli kamiennej. Obie kopalnie i ich warzelnie od końca XIII w. do I rozbioru Polski (1772 r.) tworzyły królewskie przedsiębiorstwo – Żupy Krakowskie.
Dziś kopalnie soli w Wieliczce i Bochni są nieczynne wydobywczo – służą do celów leczniczych (np. groty solne) oraz są zwiedzane przez turystów (muzea i specjalne trasy).
Wystawa „W drodze do Niepodległości”
W ramach programu Międzynarodowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018Wystawa Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z historykami z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotowało wystawę „W drodze do Niepodległości”. Ekspozycja przedstawia najważniejsze wydarzenia towarzyszące Polakom przez 123 lata niewoli. Pokazuje walkę w obronie niepodległości Polski pod koniec XVIII wieku, jej wymazanie z mapy Europy przez trzech zaborców: Austrię, Prusy i Rosję, a później nieustanne dążenia do odzyskania państwowości, zakończone spełnieniem marzeń wielu pokoleń w listopadzie 1918 r.
Wystawę można oglądać w Kopalni Soli w Wieliczce od 19 listopada do 4 grudnia br.