„Wolontariat to rzecz istotna i niezbędna”
26.11.2018
- Wolontariat to jest rzecz istotna i niezbędna - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas otwarcia III Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w kulturze". Wicepremier podkreślił, że "w fazę realizacji" wchodzi państwowy program wsparcia dla wolontariatu koordynowany przez Narodowy Instytut Wolności. W III Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat w kulturze” udział biorą przedstawiciele instytucji kultury z całego kraju. W jej otwarciu uczestniczyli minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektorzy Narodowego Centrum Kultury i Muzeum Narodowego w Warszawie.
„Chcemy w większym stopniu promować stały, profesjonalny wolontariat”
- Dzięki temu, że wolontariat się rozrasta, że wiele osób niezawodowo, (...) a poprzez doświadczenia na pewno jest blisko związane z instytucjami kultury, to wiedza o tych instytucjach, więź społeczna, zaufanie, czyli kapitał społeczny, w społeczeństwie się poszerza. Jest to szalenie istotne, jak wszyscy wiemy dla dobrego, cywilizowanego, kulturowo na wysokim poziomie funkcjonowania sytemu demokratycznego - powiedział wicepremier Piotr Gliński.
Podkreślił, że "wolontariat to jest rzecz istotna i niezbędna". Zwrócił uwagę, że w Narodowym Instytucie Wolności "wchodzi w fazę realizacji" państwowy program wsparcia dla wolontariatu.
- Chcemy w większym stopniu promować cykliczny, stały, sprofesjonalizowany wolontariat. Wolontariat to jest rzecz poważna i powinien być profesjonalnie przygotowywany i realizowany, wtedy te jego elementy kreatywne, emocjonalne to wszystko czego normalna profesjonalna instytucja czasami nie jest w stanie wykreować, są w większej mierze rozwijane - wskazał minister kultury.
Dyskusje, warsztaty, prezentacje
III Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w kulturze” odbywa się na nieco ponad tydzień przed przypadającym na 5 grudnia Światowym Dniem Wolontariusza. W Muzeum Narodowym w Warszawie spotkali się dziś przedstawiciele instytucji kultury z całego kraju, by porozmawiać o wolontariacie w kulturze. W tym roku dyskusja opiera się na trzech zakresach wolontariatu: jako narzędzia kształcenia kadr, młodzieżowego i dla dziedzictwa. Podczas odbywających się równolegle paneli dyskusyjnych, rozmawiają o nich eksperci z instytucji, organizacji i fundacji. Część teoretyczną uzupełniają warsztaty dla uczestników.
W tym roku program konferencji wzbogaca również sesja prezentująca dobre praktyki z różnych instytucji kultury z całego kraju. Do udziału w tej części wydarzenia Narodowe Centrum Kultury wraz z Fundacją Kronenberga zaprosiło m.in. Małgorzatę Daniluk z Muzeum Stutthof w Sztutowie, która opowie o wolontariacie osób z dysfunkcjami. Michał Brańka z Wadowickiego Centrum Kultury wyjaśni natomiast, dlaczego wolontariat działa jak żywy organizm, a Martyna Wasilewska z Muzeum Narodowego w Warszawie podpowie, jak stworzyć atrakcyjną ofertę dla wolontariusza. Konferencja potrwa cały dzień.