„Wracamy do formy!” - w ramach ministerialnego programu SKS
10.09.2021
„Wracamy do formy!” - w ramach ministerialnego programu SKS
Ponad 200 000 uczniów w całej Polsce korzysta z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy. Podstawowym celem Programu jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się w 7 500 szkół, a zaangażowanych w nie jest ponad 10 000 nauczycieli.
Poprawa kondycji dzieci i młodzieży oraz promocja aktywności fizycznej to jedno z kluczowych zadań, jak stawia sobie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które przeznacza na program prawie 45 mln zł rocznie.
Podczas zajęć SKS uczestnicy pod kierunkiem specjalistów – nauczycieli W-F mają szansę rozwijać swoją sprawność fizyczną, zdrowie i sportowe pasje. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. Program angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, którzy nierzadko prowadzą zajęcia również w okresie wakacyjnym.
Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.
W ramach SKS Instytut Sportu uruchomił specjalną akcję „Wracamy do formy!”, w której znani sportowcy zachęcają do podejmowania aktywności. W promocję akcji zaangażowali się m.in. Piotr Małachowski, Natalia Madaj-Smolińska, Katarzyna Zillmann, Emilia Ankiewicz. Ambasadorką projektu została także Anna Lewandowska, która w czwartek na warszawskim AWF poprowadziła trening dla uczniów SKS-ów. Towarzyszył jej mąż, Robert Lewandowski, który po meczu Polska-Anglia na PGE Narodowym znalazł czas, aby spotkać się z młodymi sportowcami i zachęcić ich do aktywności.
Lewandowski spotkał się też z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotrem Glińskim, który podziękował mu za obecność i przykład, jaki daje dzieciom. „Nic tak nie motywuje młodych ludzi jak możliwość spotkania z idolem. Dlatego tak ważny jest udział w tym projekcie wybitnych sportowców, Roberta Lewandowskiego, Piotra Małachowskiego, Natalii Madaj-Smolińskiej, medalistów olimpijskich, ich spotkania i rozmowy z dziećmi są najlepszym przykładem i zachętą do aktywności” – podkreślił prof. Gliński.