Wręczenie powołań dla członków Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie
18.10.2018
W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, który wręczył nominację członkom Rady powołanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Kadencja nowych członków Rady zakończy się w 2022 roku.
Skład Rady
Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członków Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie powołani zostali: prof. nadzw. dr hab. Andrzej Tadeusz Betlej, prof. dr hab. Roman Dziedzic, prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Stanisław Filipow, Paweł Jaskanis, dr inż. Andrzej Konieczny, dr hab. Robert Kotowski, Jan Lubomirski–Lanckoroński, Dorota Macieja, prof. nadzw. dr hab. Piotr Majewski, prof. Andrzej Jan Rottermund, dr hab. Jolanta Małgorzata Talbierska, Tomasz Thun–Janowski, Wit Karol Wojtowicz, Grzegorz Zambrzycki.
Działalność Muzeum
Muzeum Łazienki Królewskie realizuje bogaty program promujący zabytki i muzealne zbiory, którego celem jest edukacja kulturalna oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Rocznie z oferty Muzeum korzysta prawie trzy miliony osób, zwiedzających ogrody, oglądających wystawy i królewskie kolekcje w zabytkowych obiektach.
W tym roku w Łazienkach Królewskich zorganizowano już kilka wystaw czasowych w muzealnych wnętrzach i kilkanaście w Galerii Plenerowej.
Obchody 100-lecia niepodległości
Na szczególną uwagę zasługuje wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”, organizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Ekspozycja uzyskała w Stulecie Odzyskania Niepodległości Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest to pierwsza wystawa, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności. Od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. prezentowanych będzie blisko tysiąc obiektów pochodzących z polskich i zagranicznych zbiorów, w tym najcenniejsze eksponaty – diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie.
100 zajęć edukacyjnych na 100-lecie odzyskania niepodległości dla szkół i przedszkoli, przygotowanych przez Łazienki Królewskie, sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna".
„Darmowy listopad”
Obecnie już po raz siódmy Łazienki Królewskie – wspólnie z trzema innymi Rezydencjami Królewskimi – przygotowują się do akcji „Darmowy listopad”, zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum szacuje, że z programu bezpłatnego zwiedzania i wydarzeń towarzyszących skorzysta blisko 100 tys. gości, w tym osoby z utrudnionym dostępem do kultury. Tegoroczny „Darmowy listopad” odbywa się pod hasłem „Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości”.
Dbałość o dziedzictwo
Muzeum realizuje obecnie dwa projekty finansowane ze środków europejskich. Obejmują one remont i konserwację Białego Domku i Wodozbioru oraz nowe zagospodarowanie przestrzeni Stajni Kubickiego. Dodatkowo realizuje rewitalizację zabytkowego ogrodu, która finansowana jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dzięki tym projektom Łazienki Królewskie zyskują kolejne przestrzenie ekspozycyjne, m.in. Królewską Galerię Grafiki w Białym Domku oraz Galerię w Wodozbiorze. Rewitalizacja ogrodu czyni go miejscem bardziej atrakcyjnym do spędzania wolnego czasu i organizacji wydarzeń.