Wybitni przedstawiciele kultury odznaczeni Medalami „Gloria Artis”
27.02.2019
Stanisław Brudny, Paweł Kowalski, Kwartet Wilanów, Janina Hera, Paweł Trzeciak, Dorota Wójcik, Miesięcznik „Kino”, Kazimierz Soszka, o. Andrzej Bujnowski oraz Ryszard Piotr Heliasz zostali uhonorowani Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnienia wręczyła nagrodzonym Podsekretarz Stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka. Uroczystość odbyła się 27 lutego br.
- Medale są wyrazem uznania, ale przede wszystkim są świadectwem świadomości długu, jakie państwo polskie zaciągnęło u państwa za sprawą tego ogromnego wysiłku, talentu, ale również wielu wyrzeczeń, jakich każde dzieło wymaga, aby mogło powstać - powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dziedzinie teatru otrzymał Stanisław Brudny – wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, który pracuje także w radiu oraz dubbingu. Ukończył katowickie Studium Aktorskie (1953). Związany z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w latach 1951– 1972 oraz Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie od r. 1972 do dziś. Zagrał ponad sześćset ról teatralnych, filmowych, radiowych i telewizyjnych, a także liczne role dubbingowe. Laureat licznych prestiżowych nagród teatralnych i odznaczeń państwowych, m.in. nagrody specjalnej Teatru Polskiego Radia „Splendor Splendorów” (2009) i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2012).
Srebrnymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dziedzinie muzyki zostali odznaczeni Paweł Kowalski oraz Kwartet Wilanów w składzie - Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Marian Wasiółka i Ryszard Duź.
Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków, który posiada w swoim dorobku ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta, Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora. Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Paweł Kowalski był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Muzycy Kwartetu Wilanów współpracują ze sobą od 40 lat. Wspólną grę doprowadzili do perfekcji. Współpracowali z najwybitniejszymi muzykami z całego świata, m.in. ze skrzypkami: G.Kremerem, G.Żyslinem, D.Sitkowieckim; pianistami: B.Dawidowicz, A.Schiffem, R.Gohhonim, S.Esztenyim, jak również z wybitnymi polskimi solistami: E.Gajewską, J.Olejniczakiem, W.Kłosiewiczem, A.Makowiczem, S.Kamasą, T.Strahlem i innymi.
Międzynarodowa renoma zespołu sprawiła, że został on zaproszony do udziału w koncertach i kursach mistrzowskich słynnego festiwalu „Morningside Music Bridge” w Calgary w Kanadzie (2004). Członkowie zespołu wykładają m.in. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie prowadząc instrumentalne i kameralne klasy mistrzowskie.
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: w dziedzinie literatury – Janina Hera, w dziedzinie muzyki – Dorota Wójcik, w dziedzinie filmu – Miesięcznik „Kino”, w dziedzinie upowszechniania kultury – Kazimierz Soszka, Ryszard Piotr Heliasz i o. Andrzej Bujnowski, w dziedzinie muzealnictwa – Paweł Trzeciak.
Janina Hera jest autorką publikacji z zakresu wiedzy o teatrze, zarówno książkowych, jak i w formie artykułów naukowych w czasopismach. Jej najważniejszą pracą jest książka „Polacy ratujący Żydów. Słownik” (Neriton 2014), która powstała jako efekt jej zaangażowania się w działania Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów.
Dorota Wójcik ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi. Od początku swojej kariery artystycznej jest związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym jest zatrudniona od 1991 roku, jako solistka śpiewaczka. Jest laureatką konkursów wokalnych: Europejskiego Festiwalu Operowego im. Jana Kiepury (stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki), Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (III nagroda i 6 nagród specjalnych), Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (IV nagroda), Konkursu Muzyki Kameralnej (II nagroda).
Miesięcznik „Kino” jest poświęcony twórczości i edukacji filmowej .Pismo ukazuje się 11 razy w roku w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Publikowane są w nim recenzje filmów z bieżącego repertuaru kin, DVD i książek o tematyce filmowej, relacje z festiwali filmowych, wywiady z twórcami, eseje i analizy z dziedziny filmoznawstwa, bieżące informacje o imprezach oraz konkursach i nagrodach filmowych.
Kazimierz Soszka pełni funkcję kierownika muzycznego Zespołu „Sokoławianie”, którego wysoki poziom artystyczny potwierdza Certyfikat Polskiej Sekcji CIOFF. Od 15 lat prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ryszard Piotr Heliasz - od ponad 20 lat związany z obchodzącym w tym roku Jubileusz 120-lecia Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Lublinie, prowadzącym działalność edukacyjną, konkursową, koncertową czy festiwalową. Promuje kulturę muzyczną w Polsce i na całym świecie. Od lat realizuje wydarzenia muzyczne na najwyższym ogólnopolskim i światowym poziomie, m.in. Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego, Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego, Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk", Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie w Kamienicy narodzin naszego Patrona Henryka Wieniawskiego.
O. Andrzej Bujnowski - dominikanin, grafik, muzyk, dziennikarz, duszpasterz środowiska muzyków chrześcijan w Polsce, redaktor programowy i twórca kwartalnika RUaH (poświęconego muzyce współczesnych artystów chrześcijan) wychodzącego w latach 1997-2008. Założyciel Zespołu Deus Meus w Szczecinie. Laureat nagrody TOTUS TUUS w 2003 r. w kategorii „osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. Na przełomie lat 80. I 90. Współtworzył dział muzyczny wydawnictwa książkowego M w Krakowie.
Paweł Trzeciak od 38 lat związany jest z Pracownią Radiochemiczną w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Dokonuje oznaczenia chronologii bezwzględnej próbek materiału organicznego, zabytków archeologicznych i geologicznych, metodą radiowęglową. Wyniki przeprowadzanych przez niego analiz były publikowane w Pracach i Materiałach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, we wszystkich tomach Serii Numizmatyczno-Konserwatorskiej oraz na łamach międzynarodowego, specjalistycznego rocznika Radiocarbon, wydawanego aktualnie przez Uniwersytet Cambridge. Od 2014 roku pełni także funkcję kierownika Pracowni Konserwacji i Badań nad Zabytkami.