Wystawa koronki koniakowskiej w Ministerstwie Kultury
09.05.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch
Wystawa koronki koniakowskiej autorstwa Beaty Legierskiej została zaprezentowana 9 maja br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tradycje wykonania szydełkowych koronek w Koniakowie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 2017 roku ta jedna z najbardziej żywotnych i oryginalnych dziedzin twórczości ludowej została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
W otwarciu wystawy wziął udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, dyrektor Departamentu Narodowy Instytucji Kultury MKiDN Agnieszka Komar-Morawska, autorka koronek Beata Legierska oraz przedstawiciele samorządu lokalnego w Istebnej.
Koronka koniakowska – z pokolenia na pokolenie
Na wystawie eksponowana jest prywatna kolekcja koronki, której właścicielem jest Jan Kukuczka – sponsor lokalnych artystów i kultury regionalnej w tzw. Trójwsi Beskidzkiej – najwyżej położonych wsiach Beskidu Śląskiego: Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie. Autorką koronek jest pani Beata Legierska, niezwykła artystka ludowa z Koniakowa, wyróżniająca się własnym stylem, tworząca w oparciu o tradycyjne motywy, a jednocześnie poszukująca nowych form i rozwiązań artystycznych w koronkarstwie.
Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z kordonku. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie, Istebnej, Jaworzynce w Beskidzie Śląskim. Z podstawowych splotów: łańcuszka, półsłupków i słupków tworzone są elementy - motywy. Wzory do wykonania poszczególnych elementów czerpane są ze świata przyrody i życia codziennego, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Poszczególne elementy wykonywane są osobno, a następnie układane koliście i łączone szydełkiem od najmniejszego do coraz większego, tworząc w ten sposób serwetki o różnych średnicach i kształtach. Najbardziej powszechne to okrągłe i owalne. Oprócz serwet, obrusów powstają również wykonane tą techniką elementy stroju ludowego jak czepce, „przedniczki”, mankiety do kabotków oraz kołnierze, bluzki, sukienki, rękawiczki, czapeczki, ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne. Samą czynność szydełkowania nazywa się „heklowaniem”, a motywy „kwiotki”, natomiast same serwetki to tzw. „rozie”.
Beata Legierska – autorka koronek koniakowskich
Beata Legierska – urodzona w Istebnej w 1971 r. Od szóstego roku życia zajmuje się koronką, którą przejęła po dwóch poprzednich pokoleniach koronczarek. W 2002 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W swoim domu posiada warsztat twórcy. Opracowała także wzornik, w którym zebrała najstarsze motywy i nowe wzory, które sama tworzy.
Swoje prace wystawia na licznych wystawach nie tylko w kraju, lecz także za granicą m.in. w Czechach, Niemczech, Francji, Rumunii czy w Szwajcarii. Jest laureatką konkursów - m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Ludowej „A to polskie właśnie”, "Konkursu na Najładniejszą Koronkę Koniakowską" czy konkursu z okazji 60-lecia Cepeli "Pamiątka z Polski". Zdobyła Grand Prix podczas 4 Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej: "Z nitki i gliny" w Częstochowie w 2009 roku.
Otwarcie wystawy koronki koniakowskiej w MKiDN uświetniło wystąpienie Góralskiej Kapeli „Wałasi” z Istebnej, laureata prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.
Wystawa została przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotekę Publiczną w Istebnej.
Zdjęcia (6)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl