W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”

01.12.2020

„Imponujący cykl poświęcony męczeństwu apostołów jest unikalną okazją zmierzenia się w takiej skali z geniuszem Willmanna” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas otwarcia wystawy „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”. Dzięki współpracy trzech muzeów – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy doby baroku Michaela Leopolda Willmanna, nazywanego „śląskim Rembrandtem”, po raz pierwszy prezentowane są w Warszawie.

Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”, fot Danuta Matloch

Wiceminister Sellin przypomniał, że najważniejsze dzieła z dorobku Michaela Willmanna były już eksponowane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Ze względu na ogromne zainteresowanie wystawą wrocławską, pojawił się pomysł, aby umożliwić przeżycie tej genialnej, uduchowionej i jakże oryginalnej sztuki jeszcze szerszemu gronu publiczności – powiedział Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury wskazał, że cykl Willmann encore. Męczeństwa apostołów jest próbą nawiązania do pierwotnej formy prezentacji tego cyklu. Pozwala bowiem, oprócz ukazania wielkiego talentu twórcy, na uwypuklenie teologicznej wymowy jego dzieł, w których zawiera się szczególne poczucie religijności oraz zawierzenia, towarzyszące całemu życiu Willmanna. Jarosław Sellin zauważył również, że druga część ekspozycji Willmann. Opus minor stanowi swego rodzaju jakościowy odpowiednik wystawy wrocławskiej.

Doprawdy trudno o bogatsze, bardziej zróżnicowane i tym samym pełniejsze zaprezentowanie dorobku tego genialnego artysty, które na pewno przełoży się na zwiększenie wiedzy, także w szerszym kontekście sztuki barokowej – podkreślił wiceminister Sellin.

O wystawie

Warszawska wystawa jest swoistą kontynuacją wystawy Willmann. Opus magnum, prezentowanej we Wrocławiu od grudnia 2019 r. do października br. w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu). Z bogatego, liczącego ok. 500 prac dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna do czasów współczesnych zachowało się ok. 300. W Warszawie będzie można obejrzeć prawie jedną trzecią z zachowanych dzieł „śląskiego Rembrandta”.

Prace będą prezentowane w dwóch odsłonach i w dwóch lokalizacjach . W oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na pl. Bankowym 1 wyeksponowanych zostanie 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu Męczeństwa apostołów, scalonego po przeszło 75 latach (pierwotnie obrazy z tego cyklu dekorowały kościół opactwa Cystersów w Lubiążu, a po II wojnie światowej znalazły się w wybranych warszawskich świątyniach). Natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście (ul. Dziekania 1) zobaczymy wystawę Willmann. Opus minor, na której zaprezentowanych zostanie 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wystawie towarzyszy katalog wydany pod wspólnym tytułem Willmann w Warszawie, który zawiera zdjęcia prezentowanych obiektów oraz artykuły o życiu i twórczości Michaela Willmanna.

Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od momentu otwarcia muzeów   do 24 stycznia 2021 r. w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz do 14 lutego 2021 r. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.\

Do czasu otwarcia muzeów wystawę można zwiedzać online: http://willmann.wirtualny-mt514.pl/index.html

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}