„Wzmocnienie wspólnoty obywatelskiej Polaków” Wiceminister Sellin o programie „Niepodległa”
28.02.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
- Celem głównym realizacji programu wieloletniego "Niepodległa" jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków - powiedział w środę 28 lutego br. wiceminister kultury Jarosław Sellin. W Centrum Prasowym PAP odbył się briefing prasowy poświęcony podsumowaniu działań w 2017 r. oraz planom obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 r. realizowanych w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa".
W konferencji oprócz wiceministra kultury, pełnomocnika Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Jarosława Sellina, wzięli udział: dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN, koordynator Programu Wieloletniego "Niepodległa" Paulina Florjanowicz, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.
„Wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków”
- Celem głównym realizacji programu wieloletniego Niepodległa jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. Mam poczucie, subiektywne być może, ale myślę, że duża część opinii publicznej w Polsce takie poczucie podziela, że ze wspólnotą obywatelską, która by potrafiła wynieść się ponad podziały, mamy problem. Podziały są bardzo silne wśród Polaków, podziały, można powiedzieć polityczne a nawet, być może, cywilizacyjne - powiedział podczas konferencji wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Dodał, że z powodu naszej trudnej historii, mamy też problem "z takim emocjonalnie pozytywnym utożsamianiem się z własnym państwem, traktowaniem państwa, jako idei, jako spoiwa wspólnoty - społecznej i narodowej - jako dobra, z którym trzeba się utożsamiać". Podkreślił, że "państwo jest po prostu wartością".
2017 rok – ponad 1000 projektów krajowych i zagranicznych
W 2017 r. 339 podmiotów zrealizowało przeszło 1000 projektów krajowych i zagranicznych włączających się w Program Wieloletni "Niepodległa". W ramach Priorytetu 1 Programu realizowano działania ogólnopolskie w postaci 22 przedsięwzięć. Wśród najważniejszych są m.in. wystawy zrealizowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie - #dziedzictwo (75 tys. zwiedzających) oraz Wyspiański (ponad 70 tys. zwiedzających przez pierwsze 3 miesiące).
Wiceminister kultury wymienił też m.in. zrealizowane w listopadzie 2017 r. widowisko multimedialne - "Powrócim pełni sławy", podczas którego najbardziej znane pieśni Legionów zaprezentowane zostały we współczesnych aranżacjach (spektakl transmitowany w TVP, obejrzało go 1,3 mln widzów).
- Innym wartym wyróżnienia działaniem, w trakcie realizowania, jest 100 Pomników Historii na stulecie. Kiedy w roku 2015 przejęliśmy władzę, na liście Pomników Historii - to jest taka prestiżowa prezydencka lista najważniejszych obiektów i z powodów historycznych i zabytkowych w Polsce - mieliśmy obiektów 60, dzisiaj już mamy 81. (...) Będziemy się starać tę listę Pomników doprowadzić do 100, żebyśmy mieli na stulecie niepodległości - 100 Pomników Historii" – podkreślił wiceminister Jarosław Sellin.
Źródło: /PAP, MKiDN/
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl