W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XX edycja programu stypendialnego „Gaude Polonia 2021” rozstrzygnięta!

29.09.2021

„Gaude Polonia to niezwykle istotny element działalności ministra kultury na rzecz popularyzacji polskiego dziedzictwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz integracji i twórczego dialogu artystów z Polski i państw naszego regionu. Dwadzieścia dotychczasowych edycji programu zrealizowanych od 2003 roku to aż 816 stypendiów twórczych. Wierzę, że każde z nich było ważnym wzmocnieniem więzi kulturowych między Polską a jej bliższymi i dalszymi sąsiadami ze wschodu i południa” – napisał wicepremier Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników gali podsumowującej XX edycję programu stypendialnego „Gaude Polonia 2021”. List odczytała wiceminister Wanda Zwinogrodzka podczas uroczystości, która odbyła się w Łazienkach Królewskich. W tegorocznej edycji stypendium otrzymało 48 twórców z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

XX edycja programu stypendialnego „Gaude Polonia 2021” rozstrzygnięta!, fot. Danuta Matloch

Przez dwadzieścia edycji program „Gaude Polonia” zakorzenił się nie tylko w polskim systemie stypendiów twórczych, ale przede wszystkim zdobył uznanie w środowiskach twórczych i artystycznych krajów naszego regionu, przede wszystkim na Ukrainie i Białorusi – wskazał wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podkreślił, że ogromna większość stypendystów nie tylko staje się ambasadorami kultury polskiej w swoich krajach, ale też podtrzymuje nawiązane podczas stypendium relacje z polskimi środowiskami twórczymi i artystycznymi.

Jestem przekonany, że pół roku spędzone w naszym kraju, to dla każdego stypendysty programu „Gaude Polonia” czas efektywnej i twórczej współpracy z tutorami i instytucjami. Ufam, że wywieziecie Państwo z naszego kraju nie tyko lepszą znajomość języka polskiego i miast, w których mieszkaliście, nie tylko wartościowe kontakty oraz konkretne umiejętności i dokonania, które będą procentowały w przyszłości, ale również nową perspektywę i inspiracje dla aktywności twórczej – napisał wicepremier.

Zwracając uwagę na trudne warunki pandemii, w których realizowana była tegoroczna edycja programu, minister kultury podziękował stypendystom i tutorom za zrozumienie tej trudnej sytuacji i zachowanie dyscypliny.

Na zakończenie uroczystości wiceminister Wanda Zwinogrodzka wręczyła pamiątkowe dyplomy 48 tegorocznym stypendystom programu „Gaude Polonia”.

„Gaude Polonia 2021”

W tegorocznej XX edycji programu o stypendium ubiegało się 203 młodych artystów z Białorusi, Litwy, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Stypendium otrzymało 48 twórców, w tym 18 z Białorusi, 1 z Mołdawii, 1 z Rosji i 28 z Ukrainy, reprezentujących takie dziedziny twórczości jak: film, fotografia, historia sztuki, teatru, filmu i muzyki, konserwacja dzieł sztuki i ochrona zabytków, kuratorstwo, literatura, muzealnictwo, muzyka, sztuki wizualne oraz teatr.

Podobnie jak w ubiegłym roku także na tegoroczną edycję programu „Gaude Polonia” znacząco wpłynęła epidemia koronawirusa. Z uwagi na nią pobyty stypendialne zostały podzielone na trzy tury: od kwietnia do końca września, od maja do końca października oraz od czerwca do końca listopada.

O programie „Gaude Polonia”

Program stypendialny Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Gaude Polonia” powstał w 2003 roku. Jego celem było budowanie dobrych relacji Polski z jej sąsiadami (w pierwszej kolejności z Białorusią i Ukrainą) na gruncie kultury.

Program przeznaczony jest dla młodych twórców (do 40. roku życia) i polega na półrocznym pobycie stypendystów w Polsce, w czasie którego pod opieką wybitnych polskich artystów i instytucji kultury stypendyści realizują swoje projekty lub podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz poznają współczesną kulturę polską. We wszystkich dotychczasowych edycjach przyznano 816 stypendiów dla twórców z Albanii, Armenii, Białorusi, Bułgarii, Gruzji, Kazachstanu, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Serbii i Ukrainy. Stypendia realizowane są zwykle w okresie od 1 lutego do 31 lipca.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}