XXVI Europejskie Dni Dziedzictwa – 8 września rusza największe święto zabytków
06.09.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny oraz najważniejsze święto zabytków kultury, które ustanowione zostało w 1991 roku. W obchodach uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która dołączyła do akcji w 1993 roku. W przededniu inauguracji 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Galerii Kordegarda odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. prof. IH PAN Magdaleny Gawin.
- Kiedy w 1991 roku Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa, nikt nie spodziewał się tak szerokiego oddźwięku. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności, a w ich obchodach uczestniczą już nie tylko wszystkie kraje europejskie, ale także Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja – powiedziała minister Gawin.
- 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa jest wyjątkowa, bo wpleciona w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreśliła wiceminister kultury. Podziękowała również wszystkim instytucjom, które włączyły się w EDD.
Europejskie Dni Dziedzictwa – rys historyczny
Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Misja Europejskich Dni Dziedzictwa
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.
Organizatorzy wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, do których wstęp wiąże się z opłatami, lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających. Uczestnicy skorzystać mogą też z atrakcji o bardzo różnym charakterze: od wystaw, koncertów, wykładów po inscenizacje, pikniki historyczne czy warsztaty dawnego rzemiosła starają się dotrzeć do bardzo szerokich grup odbiorców, niezależnie od ich wieku czy wykształcenia.
Program XXVI Europejskich Dni Dziedzictwa
Ogólnopolska inauguracja XXVI Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 8 września br. w Oleśnie w województwie opolskim. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji, w tym warsztaty, spotkania, spektakle teatralne, rajd rowerowy oraz grę terenową. Gwiazdą wieczoru będzie Natalia Kukulska.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest „Niepodległa dla wszystkich”. W ciągu dwóch wrześniowych weekendów (8-9 i 15-16.09) w całej Polsce odbywać się będą liczne wydarzenia, promujące lokalne dziedzictwo w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybór tematu wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku projekt realizowany jest we współpracy z Biurem Programu Niepodległa.
Inauguracja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa – instytucja podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz pełne kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie: www.edd.nid.pl.
Materiały
www.edd.nid.plZdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl