„Z kulturą w drodze” – wspólna akcja MKiDN oraz GITD
25.07.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego przygotowało kampanię „Z kulturą w drodze”, która ma na celu poprawienie bezpieczeństwa na drogach. Inauguracja akcji, podczas której zaprezentowany został spot reklamowy z udziałem wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego oraz szefa Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura, odbyła się 25 lipca br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W briefingu uczestniczyli również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dyrektor Narodowego Muzeum Techniki Mirosław Zientarzewski oraz aktor Dariusz Kowalski.
Akcja „Z Kulturą w drodze”, którego pomysłodawcą jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego, nieprzypadkowo rozpoczyna się w wakacje, ponieważ jest to okres, kiedy zwiększa się ruch na drogach i rośnie liczba wypadków.
Celem akcji jest propagowanie kulturalnych zachowań, które mają wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach akcji przedstawiciele świata kultury i specjaliści ds. bezpieczeństwa będą przypominać kierowcom jak ważnym elementem jest savoir-vivre na drodze, czyli dobre maniery.
Cykl filmów o kulturalnej i bezpiecznej jeździe rozpoczyna rozmowa prof. Piotra Glińskiego – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Alvina Gajadhura – Głównego Inspektora Transportu Drogowego. W następnych nagraniach o swoich doświadczeniach i oczekiwaniach wobec innych użytkowników dróg będą opowiadać m.in. aktorzy filmowi i teatralni, a krótkie filmy z ich udziałem będą udostępnianie w mediach społecznościowych. Partnerzy akcji za pośrednictwem mediów społecznościowych będą również prowadzić m.in. konkursy wśród uczestników ruchu drogowego.
Zwolnij, ustąp, zachowaj rozwagę! – tak powinno być, a jak jest?
32 760 wypadków, 2 831 ofiar śmiertelnych, 39 466 rannych – to tragiczny bilans drogowych zdarzeń, do których doszło tylko w ubiegłym roku. Przyczyny? Średnio, co do czwartego wypadku doszło z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez kierujących, przyczyną co czwartego była nadmierna prędkość, a co ósmy wypadek spowodowali kierujący, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. To przede wszystkim człowiek i jego zachowanie decyduje o tym, czy na polskich drogach będzie bezpieczniej. Mimo że rok 2017 był najbezpieczniejszy od ponad 20 lat, to wciąż jest wiele do zrobienia.
Szanuj, nie bądź egoistą! – „Katalog kultury w drodze”
Jazda na suwak, zachowanie bezpiecznej odległości, przepisowa prędkość, korytarze życia, rozsądek i przewidywalność reakcji, właściwe sygnalizowanie wykonywanych manewrów, wzajemna pomoc i szacunek … Czy te dobre praktyki stosują kierowcy na co dzień? Z jakimi przypadkami kultury w drodze spotykają się jej użytkownicy? Jakich właściwych zachowań oczekujemy od innych? O tym uczestnicy ruchu drogowego mogą informować organizatorów akcji przekazując informacje i materiały na adres email: info@gitd.gov.pl. Na podstawie przesłanych materiałów zostanie stworzony i opublikowany na zakończenie akcji „Katalog kultury w drodze”.
Ile powinniśmy przeznaczyć na kulturę?
100% kultury i zaangażowania! Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego kierując się zasadami, dobrymi manierami, przepisami wpływają na poprawę bezpieczeństwo na drogach, a wypracowanie właściwych zachowań nie musi być przeliczane na złotówki, wystarczą chęci i dobre nawyki. MKiDN oraz GITD z akcją „Z kulturą w drodze” będą obecne do jesieni.
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl