„Zarysy Pamięci” – artyści o doświadczeniach II wojny światowej
19.10.2018
Instytut Pileckiego wydał niezwykłą książkę, zawierającą relacje z czasów II wojny światowej zilustrowane przez polskich rysowników. Premiera „Zarysów Pamięci” odbyła się 18 października. W spotkaniu z redaktorem i współtwórcą koncepcji książki Leszkiem Zaborowskim oraz dwojgiem z siedmiu rysowników, którzy stworzyli ilustracje do przejmujących wspomnień, uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. IH PAN Magdalena Gawin.
„Zarysy Pamięci” to unikalna publikacja. Książka zawiera relacje ofiar zbrodni niemieckich i sowieckich, które własnymi słowami – bez adaptacji, bez fabularyzacji, bez żadnych zabiegów scenariuszowych – opowiadają o przeżytym koszmarze. Ich spisanym świadectwom towarzyszą rysunki. Trudnego zadania zilustrowania tego co „niewyobrażalne”, przeżyć, które nawet na tle historii II wojny światowej są szczególnie dramatyczne podjęło się siedmiu twórców o odmiennych wrażliwościach i odwołujących się do różnych stylistyk i technik ilustrowania: Agata Lędźwa, Jacek Frąś, Jacek Michalski, Mateusz Rakowicz, Paweł Janczarek, Sylwia Restecka i Przemysław Truściński.
Przedstawione w książce relacje pochodzą z bazy ZapisyTerroru.pl – jednego z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej z czasów II wojny światowej.