W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zidentyfikowano grób polskiego żołnierza z 1 Dywizji Pancernej

03.04.2019

Grób nieznanego polskiego żołnierza, znajdujący się na brytyjskim cmentarzu wojennym w Bayeux we Francji, kryje szczątki dragona Jana Skulińca z 1 Dywizji Pancernej. Tak wynika z badań historycznych przeprowadzonych przez Adriana Pohla, zweryfikowanych i zatwierdzonych przez pracowników Departamentu Dziedzictwa Kulturowego i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ceremonia wojskowa na brytyjskim cmentarzu wojennym w Bayeux w Normandii, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku żołnierza, odbędzie się 11 kwietnia 2019 roku.

Zdjęcie nowego, imiennego nagrobka na cmentarzu w Bayeux (fot. Jan Ambroziak)

Urodzony 8 grudnia 1912 roku w Wołkowysku Jan Skuliniec przed wybuchem wojny był robotnikiem kolejowym. Jego droga do Francji wiodła przez Związek Sowiecki, Irak i Wielką Brytanię. Służył w 10 Pułku Dragonów, wchodzącym w skład 1 Dywizji Pancernej dowodzonej generała brygady Stanisława Maczka. Wziął udział bitwie pod Falaise. Poległ 15 sierpnia 1944 roku pod Sassy w Normandii.

Błędna pisownia nazwiska na krzyżu umieszczonym na polowym pochówku spowodowała, iż służby grobowe przenosząc szczątki dragona Jana Skulińca w 1947 roku na brytyjski cmentarz wojenny w Bayeux nie zdołały ustalić jego tożsamości, dlatego został pochowany jako nieznany polski żołnierz. Dopiero badania Adriana Pohla potwierdzone przez pracowników Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przerwały tę anonimowość i pozwoliły stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, iż nieznanym polskim żołnierzem jest Jan Skuliniec. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}