Zmarła dr Izabella Galicka
01.11.2019
Zmarła dr Izabella Galicka, wybitna historyk sztuki, odkrywczyni „polskiego” El Greco. - Dziękujemy Ci Izo za Twoje dobro i ciepło, zawodowy upór i konsekwencję - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński na wieść o śmierci dr Izabelli Galickiej.
- Iza była najwspanialszą osobą jaką poznałam. Całe swoje życie poświęciła pracy zawodowej - powiedziała wiceminister Magdalena Gawin.
Zaledwie 11 października dr Galicka została uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 23 października odebrała z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Przy tej okazji minister kultury prof. Piotr Gliński wręczył jej kwiaty i podziękował za wspaniałą pracę na rzecz polskiej kultury.
Dr historii sztuki Izabella Galicka
Izabella Galicka była współredaktorką ponad czterdziestu Katalogów Zabytków Sztuki w Polsce, współautorką i autorką wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, publikowanych zarówno w periodykach branżowych jak i prasie skierowanej do masowego czytelnika. W 1953 roku rozpoczęła pracę inwentaryzatora. Razem z Hanną Sygietyńską odkryła i opisała jedyny obraz El Greca w Polsce – „Ekstazę św. Franciszka”, a także: „Madonnę z Dzieciątkiem” – gotycką rzeźbę pochodzącą z XIV wieku, którą wydobyły z kapliczki w Porębie nad Bugiem; „Matkę Boską z Dzieciątkiem” – obraz znaleziony na strychu w kościele w Błędowie (dlatego często mówi się, że obraz przedstawia „Madonnę Błędowską”), namalowany prawdopodobnie w połowie XV wieku; „Pokłon Pasterzy” Francesca Bassano z 1575 roku, odkryty w bocznym ołtarzu w Kaskach koło Błonia, dziś znajdujący się w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej; siedemnastowieczne płótno z wysokiej klasy malowidłem przedstawiającym wizerunek małego Mojżesza odnalezione na plebanii kościoła parafialnego w Starej Wsi czy płaskorzeźbiony portret mężczyzny autorstwa Baccia Bandinellego zauważony w Pałacu w Jabłonnie i gruntowanie przez inwentaryzatorki zbadany.
Odkrycie dzieła wielokrotnie skutkowało przekazaniem go do konserwacji i zabezpieczeniem. Zdarzało się, że prace konserwatorskie, na prośbę odkrywczyń, finansował prymas Stefan Wyszyński. Dzięki inwentaryzatorkom wiele obiektów, wcześniej ukrytych na zakurzonych strychach lub wilgotnych piwnicach, ocalało do dziś.
Po przejściu na emeryturę zajęła się pracą pedagogiczną, kształcąc wielu artystów, ale także historyków sztuki. W Europejskiej Akademii Sztuki była promotorem blisko stu pięćdziesięciu prac magisterskich. Po zakończeniu współpracy z EAS, została wykładowcą Akademii Skolimowskiej oraz członkiem Rady Programowej. Była członkiem kapituły nagrody imienia Jacka Maziarskiego, której celem jest nagradzanie za wybitne osiągnięcia publicystyczno-eseistyczne wyróżniające się niezależnością myślenia i poszerzające wiedzę Polaków o rzeczywistości.
Izabella Galicka została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „odkrycie obrazu i wkład w gromadzenie dóbr kultury w Polsce” (2009 r.) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017 r.). Otrzymała także doroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego (2017 r.). W październiku 2019 r. otrzymała Złoty Medal Gloria Artis oraz przyznawany przez Prezydenta Medal 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.