W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiana na stanowisku dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

12.12.2018

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał na stanowisko dyrektora Muzeum Morskiego w Gdańsku dr. Roberta Domżałę. 5-letnia kadencja dyrektora rozpocznie się 1 stycznia 2019 r. 31 grudnia 2018 r. długoletnią pracę na tym stanowisku zakończy dr inż. Jerzy Litwin, który podczas uroczystości otwarcia Forum Państw Morza Bałtyckiego został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość powołania nowego dyrektora odbyła się 12 grudnia z udziałem dyrektora generalnego MKiDN Jarosława Czuby.

fot. Danuta Matloch

Dr Robert Domżał

Dr Robert Domżał – archeolog i muzealnik - kustosz dyplomowany. Stopień naukowy doktora uzyskał w 2007 r. na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku pracuje od 1996 r., od 2007 r. pełni tam funkcję Kierownika Działu Historii Budownictwa Okrętowego oraz Pełnomocnika ds. Rozwoju Muzeum Zalewu Wiślanego. Koordynował prace nad utworzeniem Oddziału Muzeum – Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Kierował kilkoma międzynarodowymi i krajowymi projektami naukowymi. Autor oraz współautor licznych publikacji i wystąpień naukowych wygłoszonych podczas krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych dotyczących morskiego dziedzictwa kulturowego. Od 2018 r. członek Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2007-2014 Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Nadmorskiego Dziedzictwa Krajów Bałtyckich, a obecnie członek tejże Grupy; od 2014 r. członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Oddziału Pomorskiego; w latach 2009-2017 członek zarządu International Congress of Maritime Museums, afiliowanego przy ICOM. Wyróżniony złotą odznaką za „Za opiekę nad zabytkami” (2010 r.), a także odznaką Bliza International, otrzymaną od Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku za duży wkład w budowanie międzynarodowej sieci współpracy między placówkami kulturalnymi, szczególnie muzeami morskimi w obszarze basenu Morza Bałtyckiego (2012 r.).

Dr inż. Jerzy Litwin

Dr inż. Jerzy Litwin rozpoczął współpracę z Muzeum Morskim w Gdańsku w 1964 r. opracowując próby rekonstrukcji dawnych statków pomorskich dla potrzeb wystawowych, a pracę w tym Muzeum na stanowisku starszego asystenta rozpoczął w 1972 r. W roku 1988 na krótko rozstał się z Muzeum obejmując stanowisko m.in. dyrektora Wydawnictwa Morskiego. W 1991 r. został wicedyrektorem do spraw merytorycznych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a w czerwcu 2001 r. dyrektorem Muzeum i funkcję tę - w ramach kolejnych kadencji - sprawuje do dzisiaj. Jego pracę cechował zawsze profesjonalizm, pasja i ogromne zaangażowanie w dzieło zachowania oraz udostępniania morskiego i rzecznego dziedzictwa Rzeczypospolitej. Potwierdzeniem jakości osiągnięć dyrektora Litwina była decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zmianie w roku 2013 nazwy Centralnego Muzeum Morskiego na Narodowe Muzeum Morskie. Rezultaty wieloletniej działalności są widoczne w gdańskiej siedzibie Muzeum oraz w jego oddziałach w Gdyni, Kątach Rybackich, Tczewie, Helu i Łebie. Dzięki zaangażowaniu dyrektora Litwina oraz kierowanego przez niego zespołu i pozyskanym środkom finansowym z kraju i z zagranicy powstały: Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku (2012 r.) oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym (2016 r.). Z jego inicjatywy została także utworzona sieć europejskich muzeów rzek, której uczestnicy spotykają się corocznie w kolejnych miastach europejskich. Obowiązki związane z pełnioną funkcją nie przeszkodziły dyrektorowi Jerzemu Litwinowi w kontynuacji pracy naukowej - wydał 6 książek (w tym jedną w Niemczech) oraz opublikował ponad 220 artykułów, w tym ponad 50 za granicą (w języku angielskim i tłumaczonych na niemiecki, holenderski i litewski).

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}