W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Getto. Pamiętamy!

16.04.2021

19 kwietnia 2021 r. mija 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego żydowskiego powstania zbrojnego podczas II wojny światowej w okupowanej Europie.

żonkile

Latem 1942 r. Niemcy rozpoczęli tzw. Wielką Akcję Deportacyjną Getta, powołaną w 1940 r. Prawie 300 000 Żydów zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. 19 kwietnia 1943 r. Dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta w celu dokonania jego ostatecznej likwidacji. Napotkali opór kilkuset słabo uzbrojonych powstańców, którzy w ciągu kolejnego miesiąca walczyli na gruzach systematycznie niszczonego getta. Jako warszawiacy powinniśmy podtrzymywać żywą pamięć o ich bohaterstwie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. W związku z globalną pandemią, kampania trafia do sieci. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do upamiętnienia powstania w getcie warszawskim. Aby się zaangażować, możesz zrobić własnego żonkila, używając tylko papieru, kleju i nożyczek.

Sprawdź, jak dołączyć do akcji Żonkile >>

Żonkile są symbolem pamięci o Powstaniu. Dlaczego? Wiążą się z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która wraz z Żydowskim Związkiem Wojskowym inscenizowała Powstanie. Edelman był jednym z nielicznych, którzy przeżyli. Po zakończeniu wojny co roku w rocznicę wybuchu Powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Inspiracją dla tego gestu są papierowe żonkile, które ludzie noszą 19 kwietnia. Edelman, który pozostał w Polsce po wojnie, zmarł w 2009 roku. Dziś, nosząc żonkila, pokazujemy, że wszyscy jesteśmy zjednoczeni w pamięci tych, którzy zginęli w walce o godność.

W tym roku uhonorowana zostanie rola kobiet w tej heroicznej walce. Bojowniczki getta rozpowszechniały podziemne wiadomości, opiekowały się rannymi powstańcami, ryzykowały życie, a także brały czynny udział w walce zbrojnej.  O ich działaniu Muzeum opowie między innymi w "W sukience i w mundurze" czy w dyskusji "Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle".

Paweł Szamburski i Joanna Halszka Sokołowska wykonają kołysanki ze zbiorów Moshe Beregowskiego i Zalmena Mlotka. Swoją historią podzieli się Krystyna Budnicka.

Wszystkie wydarzenia będą dostępne online. 

Program obchodów 19 kwietnia 2021:

  • 12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta
    O 12.00 w Warszawie na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. zostaną włączone syreny. 
     
  • 15:00 "W sukience i mundurze
    filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube
     
  • 18:00 "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli"
    Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN
     
  • 20:30 "Córki, matki, robotnice"
    Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube

foto Muzeum Historii Żydów Polskich

{"register":{"columns":[]}}