Konferencja kosmiczna Polska-Argentyna 2024
13.11.2024
12 listopada 2024 r. odbyło się wirtualne spotkanie przedstawicieli sektorów kosmicznych Polski i Argentyny, w którym łącznie wzięło udział ok. 50 osób.
Podczas pierwszej część seminarium wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA Michał Wierciński oraz dyrektor wykonawczy Krajowej Komisją ds. Aktywności Kosmicznej Argentyny CONAE Raúl Kulichevsky dokonali prezentacji sektorów kosmicznych obu krajów, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń i projektów z ostatnich dwóch lat. Przedstawiciele władz obu instytucji podkreślili chęć dalszej współpracy, która zapoczątkowana została podpisaniem porozumienia o współpracy w 2022 r.
Druga część wydarzenia poświęcona była współpracy gospodarczej. Swoje produkty i technologie przedstawiło sześć firm z Polski (Cloud Ferro, Scanway, KP Labs, Space Forest, Arobs, N7 Space) i siedem z Argentyny (INVAP, SpaceSUR, Ascentio S.A, ArsUltra S.A., Lia Aerospace S.A., VENG, Satellogic). Wiele z nich należy do największych i najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora w obu krajach. Z kolei trzeci moduł dotyczył kooperacji naukowej, technologicznej i edukacyjnej. Udział w nim po stronie polskiej wzięły Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Centrum Technologii Kosmicznych AGH w Krakowie, Instytut Fizyki Nuklearnej PAN w Krakowie oraz Centrum Nauki Kopernik-Esero Polska. Argentynę reprezentowały Argentyński Instytut Radioastronomii (IAR), Narodowy Uniwersytet w La Placie, Narodowy Uniwersytet San Martin, Wydział Upowszechniania Nauki CONAE, Instytut Gulich (Narodowy Uniwersytet w Cordobie i CONAE) oraz Uniwersytet w Buenos Aires. Wśród słuchaczy konferencji znaleźli się przedstawiciele MSZ Argentyny oraz Narodowej Komisji Energii Atomowej (CNEA).
Wydarzenie, zorganizowane przez Ambasadę RP w Buenos Aires we współpracy z POLSA i CONAE, unaoczniło duże zainteresowanie w Polsce i Argentynie rozwojem współpracy kosmicznej w wymiarze instytucjonalnym, biznesowym, naukowym, technologicznym i edukacyjnym.