W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kwietne dywany na liście UNESCO

17.12.2021

Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało została ogłoszona światowym dziedzictwem kultury.

Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało została ogłoszona światowym dziedzictwem kultury!

Jest to drugi polski krajowy wpis po „Szopkarstwie krakowskim” na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się 16 grudnia 2021 roku w Paryżu, tradycja kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Oprócz mieszkańców Spycimierza doceniono tym wpisem jeszcze cztery inne miejscowości kultywujące taką tradycję  - z Klucza, Olszowej, Zalesia Śląskiego i Zimnej Wódki.

Układają oni kwiatowy wzór na odcinku drogi przed ich domem lub wyznaczonym odcinkiem na trasie procesji. Wzory z kwiatów przedstawiające różnorodną symbolikę są projektowane  przez całe wielopokoleniowe rodziny. Do ułożenia dywanu wykorzystywane są wyłącznie kwiaty polne zbierane w najbliższej okolicy i ogrodowe, często pielęgnowane przez mieszkańców w przydomowych ogródkach specjalnie na tę okazję. Przy tworzeniu dywanu wykorzystuje się także ziemię, piasek, korę i świeżo ściętą trawę lub tatarak. Kwiaty zbierane są kilka dni przed procesją, a wspólne układanie dywanu rozpoczyna się rano w dniu Bożego Ciała i trwa kilka godzin.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}