W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

My Polacy, doskonale wiemy czym jest wojna

09.05.2022

Ambasada RP w Buenos Aires gościła przedstawicieli argentyńskich władz, korpusu dyplomatycznego oraz przedstawicieli organizacji polonijnych.

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja w ogrodzie Ambasady RP w Buenos Aires odbyło się spotkanie połączone z pokazem filmu o pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę i wystawą zdjęć polskiego dziedzictwa wpisanego na listę UNESCO.

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja w ogrodzie Ambasady RP w Buenos Aires odbyło się spotkanie połączone z pokazem filmu o pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę i wystawą zdjęć polskiego dziedzictwa wpisanego na listę UNESCO.

„Konstytucja 3 Maja była symbolem wolności i praw obywateli w mrocznych czasach naszej historii, kiedy utraciliśmy niepodległość i zniknęliśmy z mapy Europy na 123 lata” – rozpoczęła przemówienie Ambasador RP Aleksandra Piątkowska.

Nawiązała też do polskiego wsparcia dla Ukrainy i podkreśliła stanowisko Polski wobec wojny i agresji Rosji.

„Rosja najechała na Ukrainę, demokratyczny, pokojowy i stabilny kraj. Ukraina walczy dziś o swoją niepodległość, ale walczy też o naszą wolność i bezpieczeństwo całej Europy. Dlatego Polska zawsze będzie jej pomagać, udzielając wsparcia politycznego, wojskowego i humanitarnego. Mój kraj dał schronienie 3 milionom Ukraińców. Będziemy nadal ich przyjmować i starać się organizować dla nich normalne, bezpieczne życie, z dostępem do edukacji, służby zdrowia, pracy, sztuki i kultury. My Polacy doskonale wiemy, co oznacza wojna, pozbawienie niepodległości, utrata życia milionów obywateli. Dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc wszystkim którzy tego potrzebują” – powiedziała Aleksandra Piątkowska.

W przemówieniu podkreśliła osiągnięcia we współpracy dwustronnej Polski i Argentyny, organizację konsultacji politycznych (z udziałem Claudio Javiera Rozencwaiga, wiceministra MSZ Argentyny) , podpisanie umów międzynarodowych między rządami i ministerstwami obu krajów (umowy o ekstradycji i umowy o współpracy obronnej) czy przygotowanie wizyt delegacji akademickich i biznesowych.

Ponadto z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Argentyną a Polską zaprezentowała rocznicowe logo — grafikę opartą na kolorach flag obu krajów, zaprojektowaną przez argentyńską artystkę Agustinę Levecchi. W siedzibie ambasady goście mogli obejrzeć wystawę poświęconą polskiemu dziedzictwu wpisanemu na światową listę UNESCO oraz poznać historię Konstytucji 3 Maja oglądając film o pomocy Polski i Litwy dla Ukrainy.

Zdjęcia: Johanna Jezernicki

 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}