W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nasi sąsiedzi, których już nie ma

29.05.2024

Wernisaż wystawy o rodzinie Ulmów.

Od lewej Cecilia Cavanagh, dyrektor Pawilonu Sztuk Pięknych, Helene Gutkowski, ocalała z Holocaustu, Maria Fabiana Loguzzo, ambasador i specjalny przedstawiciel ws. walki z antysemityzmem oraz szef delegacji The International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), Aleksandra Piątkowska, Ambasador RP w Argentynie i i profesor Marco Gallo, dyrektor Papieskiej Katedry na Uniwersytecie Katolickim w Buenos Aires.

W Pawilonie Sztuk Pięknych Argentyńskiego Uniwersytetu Katolickiego odbył się wernisaż wystawy poświęconej rodzinie Ulmów z Markowej, zorganizowanej przez Ambasadę RP w Buenos Aires wspólnie z Papieską Katedrą Argentyńskiego Uniwersytetu Katolickiego i Muzeum Holokaustu w Buenos Aires. Inspiracją do organizacji wydarzenia była decyzja Watykanu, który po raz pierwszy uczcił bezprecedensową beatyfikację polskiej rodziny zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów.

Papież Franciszek uznał dziewięcioosobową rodzinę Ulmów, małżeństwo i ich małe dzieci, rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej, za męczenników wiary. Ulmowie zmarli wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. wraz z ośmioma Żydami ukrywającymi się w ich domu.

Instytut Yad Vashem w Izraelu uznał Ulmów w 1995 roku za osoby, które oddały życie, próbując ratować Żydów podczas Holokaustu.

Podczas otwarcia wystawy głos zabrał ksiądz Gustavo Boquína, prorektor ds. formacji na Uniwersytecie Katolickim, Aleksandra Piątkowska, Ambasador RP w Buenos Aires, Helene Gutkowski, ocalała z Holocaustu, Cecilia Cavanagh, dyrektor Pawilonu Sztuk Pięknych i profesor Marco Gallo, dyrektor Papieskiej Katedry na Uniwersytecie Katolickim w Buenos Aires.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 28 czerwca br.

Na zdjęciu od lewej Cecilia Cavanagh, dyrektor Pawilonu Sztuk Pięknych, Helene Gutkowski, ocalała z Holocaustu, Maria Fabiana Loguzzo, ambasador i specjalny przedstawiciel ws. walki z antysemityzmem oraz szef delegacji The International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), Aleksandra Piątkowska, Ambasador RP w Argentynie i i profesor Marco Gallo, dyrektor Papieskiej Katedry na Uniwersytecie Katolickim w Buenos Aires.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}