W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie bójmy się niemożliwego

21.03.2022

Zapraszamy do udziału w seminarium pod tytułem "Przyszłość sektora kosmicznego w Polsce i Argentynie: między biznesem, nauką a intelektualnym dziedzictwem Stanisława Lema"

Zapraszamy do udziału w seminarium pod tytułem Przyszłość sektora kosmicznego w Polsce i Argentynie: między biznesem, nauką a intelektualnym dziedzictwem Stanisława Lema.

Ambasada RP w Buenos Aires i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) organizują seminarium, które obejmie trzy obszary: gospodarczy, naukowy i literacki. Seminarium stanowi preludium do zaplanowanej na kwiecień 2022 roku wizyty gospodarczej Polskiej Agencji Kosmicznej i przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego w Argentynie.

Seminarium, a następnie bezpośrednie spotkanie, będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i opinii, porównania, jak w obydwu krajach odpowiada się na wyzwania współczesnego świata, w którym technologie kosmiczne pełnią coraz bardziej istotną rolę.

Podczas seminarium będzie można poznać wkład polski i argentyński w rozwój nauk o kosmosie, dotychczasowe osiągnięcia w obszarze gospodarki i nauki oraz usłyszeć, jak temat kosmosu odzwierciedla literatura polska i argentyńska. Wśród panelistów znakomici eksperci:

  • dr hab. inż. Marek Moszyński i dr Aleksandra Bukała, reprezentujący POLSA, którzy wypowiedzą się na temat potencjału Polski w eksploracji przestrzeni kosmicznej i wykorzystaniu np. danych satelitarnych do różnorakich produktów i usług przydatnych na Ziemi, a także przybliżą specyfikę polskich firm działających w tej branży;
  • z ramienia CONAE inż. Fernando Hisas przedstawi przemysł kosmiczny w Argentynie, misje obserwacji Ziemi; dr Marcelo Colazo, kierownik ds. zarządzania transferem technologii w CONAE (Gerente de Vinculación Technológica) opowie o naukowym wykorzystaniu stacji Deep Space Station zainstalowanych w Argentynie;
  • z kolei dr Gustavo Romero, dyrektor Argentyńskiego Instytutu Radioastronomii przy Uniwersytecie w La Plata (Instituto Argentina de Radioastronomía UNLP) zaprezentuje osiągnięcia Argentyńskiego Instytutu Radioastronomii: Badania naukowe i rozwój technologiczny.
  • Wojciech Gunia i Pablo de Santis, polski i argentyński pisarz, którzy opowiedzą o warsztacie pisarza fantastyki i inspiracjach twórczością Stanisława Lema, a Barbara Żmichowska – Gill o pracy tłumacza upowszechniającego twórczość Stanisława Lema w Argentynie. Nie zabraknie spostrzeżeń wydawnictwa InterZona, które opowie o rynku argentyńskiej fantastyki i zainteresowaniu powieściami Lema.

Ambasada RP w Buenos Aires i Polska Agencja Kosmiczna wraz z partnerami argentyńskimi Krajowa Komisja ds. Aktywności Kosmicznej - CONAE i Interzona, pierwszym wydawnictwem, które opublikowało literaturę polską w Argentynie, zapraszają do wysłuchania panelistów:

W języku polskim - https://www.facebook.com/PolskaAgencjaKosmicznaPOLSA

W języku hiszpańskim - https://www.facebook.com/embajada.de.polonia

Seminarium odbywa się pod patronatem medialnym Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.

„Gdybyśmy od czasów jaskiniowych robili tylko to co nam się wydaje możliwe, do dzisiaj tkwilibyśmy w jaskiniach. Dlatego nie bójmy się pomysłów na misje, które dzisiaj wydają się niemożliwe, bo jutro może się okazać, że są one przestarzałe. Dlatego róbmy je lepiej już dzisiaj.”

Stanisław Lem

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}