W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe perspektywy współpracy między Polską a Misiones

07.04.2021

Podróż Ambasador RP Aleksandry Piątkowskiej do Misiones pozwoliła na umocnienie kontaktów i więzi łączących Polskę z tą prowincją, i otworzyła zupełne nowe możliwości rozwijania współpracy.

Ambasador RP Aleksandra Piątkowska w Posadas

Polska jest obecna w Misiones na wiele sposobów.

Po pierwsze, poprzez silną Polonię. Tysiące polskich osadników wybrało tę prowincję jako swój drugi dom w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Ich wkład w rozwój kraju widoczny jest na każdym kroku, ponieważ - ciężko pracując, aby zapewnić lepszy byt swoim rodzinom i nowej Ojczyźnie - nigdy nie zapomnieli o Polsce. 

Na przykład, rodzina Szychowskich: Jan - założyciel rodu przybył w okolice Apóstoles ze skromnym dobytkiem i tylko podstawowym wykształceniem. Z czasem, założona przez niego firma stała się jednym z głównych eksporterów yerba mate w Argentynie. Rodzina Szychowskich od początku nie tylko aktywnie uczestniczyła w polonijnym życiu prowincji Misiones, ale była inicjatorem wielu cennych przedsięwzięć, jak akcje pomocy ofiarom II wojny w Polsce, wydarzenia z okazji świąt narodowych, budowa i opieka nad polskimi pomnikami, upamiętnienie wysiłku pierwszych polskich osadników. W 1997 r., z okazji 100-lecia przyjazdu pierwszych polskich imigrantów, w La Cachuera otwarto Muzeum Historyczne im. Juana Szychowskiego, które honoruje wytrwałość, pracowitość i ducha przedsiębiorczości założyciela rodu – cechy jednoznacznie identyfikowane przez jego potomków z polskością. 

Także inne "polskie" miejscowości mają się czym pochwalić. Najmłodsza polska osada Wanda ma dzisiaj pierwszego polskiego burmistrza. Felipe Jeleñ pełni swoją funkcję już drugą kadencję i pracuje na rzecz wszystkich mieszkańców miasta, ale nie zapomina o swoich polskich korzeniach. W Oberá działa polski konsulat honorowy, a - dzięki kreatywności młodych członków Stowarzyszenia Polskiego - powstał film krótkometrażowy "Jejou" opowiadający historię spotkania pierwszych polskich osadników z ludem Guaraní, który tak się spodobał, że na mocy porozumienia między Ambasadą RP w Buenos Aires (sponsorem projektu) a Ministerstwem Edukacji Prowincji Misiones został włączony do programu nauczania w miejscowych szkołach. 

Poza historią, jest też współczesność. Polska firma LUG - producent oświetlenia ledowego, uruchomiła w 2018 roku fabrykę w parku przemysłowym w Posadas. Jest to największa polska inwestycja w Argentynie. Dzisiaj, firma dostarcza swoje produkty do wielu punktów w całej prowincji, zrealizowała m.in. oświetlenie emblematycznego pomnika generała Andresito Guacurarí w Posadas oraz centralnego placu San Martín w Apóstoles. Przedstawiciel firmy w Argentynie Rogelio Bertone jest pełen pomysłów na dalszą ekspansję na lokalnym rynku.

Polska ma też wielu przyjaciół wśród miejscowych elit. Gubernator prowincji Oscar Herrera Ahuad ma potomków polskich imigrantów wśród członków najbliższej rodziny i nie są mu obce nasze tradycje. Wiceprzewodniczący regionalnego parlamentu i były gubernator Hugo Passalacqua był w Polsce i miał okazję z bliska zobaczyć polski cud gospodarczy. Burmistrz Apostóles María Eugenia Safran pochodzi z polskiej rodziny, a Carlos Fernández - jej odpowiednik w Oberá, od lat wspiera aktywność Stowarzyszenia Polskiego.

Wszystkim wymienionym osobom i organizacjom dziękujemy za serdeczne przyjęcie w Misiones i obiecujemy dalszą, intensywną współpracę. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć, które pokazują co znaczy Polska w Misiones.

Foto: Mauricio i Leonardo Holc 

 

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}