W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O liście Ładosia w Radio JAI

17.08.2020

Aleksandra Piątkowska, Ambasador RP w Argentynie, rozmawiała z dziennikarzami La Radio JAI Judia de Latinoamerica o ratowaniu Żydów przez polskich dyplomatów.

jai

Przedstawiła historię współpracy polsko-żydowskiej w latach 1941-43 w Ambasadzie RP w Bernie, której celem było ratowanie Żydów, głównie z Polski i Holandii. Grupa polski dyplomatów (Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki i Juliusz Kühl) oraz aktywistów organizacji żydowskich (Chaim Eiss z Aguat Israel i Abraham Silberschein z Relico) wydawała fałszywe paszporty krajów latynoamerykańskich, dzięki którym prześladowani przez Niemców Żydzi mogli opuścić Europę. Lista Ładosia liczy obecnie 3262 nazwiska, a wiemy że paszportów wydano ok. 10 tysięcy. Aleksandra Piątkowska zaapelowała do słuchaczy radia JAI o nadsyłanie informacji o osobach, które w Argentynie taki paszport posiadały. Zbieramy dane bo chcemy uzupełnić tą listę. 

Historię grupy Ładosia opowiada film „Paszporty Paragwaju” Roberta Kaczmarka. Film był wyświetlany w Argentynie podczas festiwalu filmowego „Historias judias ayer y hoy” organizowanego przez największą organizację skupiająca środowiska żydowskie DAIA i uczelnię UCEMA oraz podczas pokazów organizowanych przez najstarsze w Argentynie kluby filmowe Cine Club Núcleo i Cine Arte Lumière.

Wywiad w języku hiszpańskim https://www.radiojai.com/index.php/2020/08/12/65758/como-embajadora-siento-orgullo-de-que-los-diplomaticos-polacos-hayan-ayudado-a-los-judios-a-escapar-del-holocausto/

{"register":{"columns":[]}}